Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak ważne są badania profilaktyczne? „Wiele osób nie wykonuje badań, kiedy nic ich nie boli. To błąd”

Tematem dzisiejszych Bliższych spotkań było zdrowie oraz podstawowe badania, które mogą nam pomóc wychwycić chorobę na jej samym początku, wtedy leczenie będzie dużo prostsze.

Elżbieta Bandurska-Stankiewicz. Fot. Przemysław Getka

Światowa Federacja Diabetologiczna alarmuje, że już za kilka lat co 5 osoba na świecie będzie zmagać się z cukrzycą.

Diabetolog Prof. Elżbieta Bandurska – Stankiewicz była gościem Bliższych spotkań.

I. Malewska: Pani Profesor, już co piąta osoba wkrótce może zmagać się z cukrzycą?

E. Bandurska – Stankiewicz: Niestety tak. Od osiemdziesiątego roku do chwili obecnej rejestrujemy ponad czterokrotny wzrost zachorowań na cukrzycę. To jest dramat. To właściwie nie jest choroba, to jest zespół chorób. Wykładnikiem tego zespołu chorób jest właśnie hiperglikemia, czyli podwyższony cukier we krwi. Natomiast twarzy cukrzycy mamy mnóstwo. To jest właśnie ten problem – nie jest to jedna choroba.

I. Malewska: Dziś, gdy lekarz kieruje nas na badania, to przed nami zaczyna się droga krzyżowa. Ale chyba lepiej wiedzieć, że jesteśmy chorzy i z czym musimy się zmagać, niż żyć w nieświadomości? Tak chyba jest w wielu przypadkach – żyjemy nieświadomie i akceptujemy, że coś nas po prostu boli lub gorzej się czujemy?

E. Bandurska – Stankiewicz: Najgorszą rzeczą jest to, że cukrzyca nie boli, dlatego uciekamy od myśli o niej, czasami to wypieramy. Tak naprawdę w pakiecie lekarza rodzinnego, zwłaszcza u pacjentów z czynnikami ryzyka po 40 roku życia – a więc otyłych, z nadciśnieniem, z obciążeniem rodzinnym – jest w pakiecie swoich zobowiązań, żeby sprawdzić glikemię. I nie glukometrem, bo glukometr jest do kontroli cukrzycy, natomiast do diagnozy służy laboratorium, które posiada certyfikat.

Posłuchaj rozmowy z Elżbietą Bandurską – Stankiewicz

Aleksandra Kuczko. Fot. A. Dybcio

Aleksandra Kuczko z Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia była kolejnym gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka?

A. Kuczko: Jak najbardziej. Musimy o tym mówić dużo i często, ponieważ mimo tego, że temat jest wszechobecny, to nadal wielu z nas tych badań profilaktycznych po prostu nie wykonuje.

I. Malewska: Są programy profilaktyczne, które od lat się sprawdzają. Może zacznijmy od pań, bo mam wrażenie, że programów profilaktycznych skierowanych do kobiet jest nieco więcej?

A. Kuczko: Są dokładnie trzy programy skierowane do pań. Program profilaktyki i badań prenatalnych dla wszystkich pań, które ukończyły 35 rok życia. Warto takie badanie zrobić, żeby się upewnić, że dzieciątko, które nosimy, jest po prostu zdrowe. Natomiast takimi sztandarowymi programami, które od lat prowadzimy są to programy profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Programy kierujemy do grup kobiet najbardziej narażonych na zachorowanie – cytologię do pań w wieku 25 – 59 lat, co trzy lata, zaś mammografię do pań w wieku od 50 do 69 lat, co dwa lata.

I. Malewska: A dla panów?

A. Kuczko: Program profilaktyki chorób odtytoniowych dla osób palących, program profilaktyki chorób gruźlicy dla osób, które miały kontakt z osobami zarażonymi. Warto też pamiętać – ponieważ zbliża się 27 września, który jest Światowym Dniem Serca – o programie profilaktyki chorób układu krążenia. To jest program skierowany zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn, którzy mają 35, 40, 45, 50 bądź 55 lat – grupy wiekowe są co 5 lat.

Posłuchaj rozmowy z Aleksandrą Kuczko

O tym, jak często chodzimy do lekarza, opowiadała Mirona Flisikowska Wilczek – internista, specjalista medycyny rodzinnej.

I. Malewska: Jak to jest z nami, czy chętnie chodzimy do lekarza i czujnie obserwujemy swój organizm?

M. Flisikowska Wilczek: Jest na pewno grupa pacjentów, która przychodzi do lekarza dosyć regularnie – może nieraz nawet trochę za często, jednak jest to grupa ludzi już chorych czyli tych, którzy już mają jakieś konkretne dolegliwości. Jednak jako społeczeństwo jesteśmy nie dojrzali do tego, żeby o swoje zdrowie dbać wtedy, kiedy ono nie daje o sobie znać. Kiedy jesteśmy zdrowi nie myślimy o chorobach, nie myślimy o tym, że kiedyś będziemy starzy i nie myślimy o tym, że kiedyś coś złego może nas spotkać.

Posłuchaj rozmowy z Mironą Flisikowską-Wilczek

Osocze, krwinki białe, krwinki czerwone i krwinki płytkowe – krew. Czym jest morfologia i jak się przygotować do tego badania? O tym opowiada Marek Drozdowski kierownik laboratorium w Szpitalu Miejskim w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Markiem Drozdowskim

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w profilaktyka, Bliższe spotkania
Czy uczniowie noszą za ciężkie plecaki? Rozmowy o edukacji, programie Dobry Start oraz zajęciach dodatkowych

Z badań Fundacji Rosa wynika, że prawie połowa najmłodszych uczniów ma za ciężkie tornistry. Dzieci noszą ponad kilogram zbędnych rzeczy – kilka piórników, ciężkie termosy, bidony,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV