Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak wybrać wycieraczki samochodowe?

Wycieraczki samochodowe są nierzadko niedocenianym elementem samochodu, od którego zależne jest bezpieczeństwo i komfort podróżowania. To właśnie te części pojazdów od ponad 100 lat pomagają kierowcom w poprawieniu widoczności w czasie opadów śniegu, czy deszczu. 

Kiedy należy wymienić wycieraczki?

Znalezienie odpowiedniego modelu wycieraczki ułatwi nam z pewnością Aplikacja AUTODOC . Sygnałem, który poinformuje nas o konieczności wymiany wycieraczek powinny być nietypowe odgłosy w czasie ich pracy, jak i pozostawianie smug. Alarmująca winna być także nierówna ich praca. Miejmy na uwadze, iż zniszczone, stare wycieraczki nie tylko pogorszą komfort jazdy, ale także mogą porysować szybę, a tym samym narazić nas na dodatkowe koszty.

Typy wycieraczek 
Na pierwszy rzut oka wycieraczki samochodowe mogą wyglądać bardzo podobnie, niemniej jednak to wyłącznie pozory. Możemy wyróżnić trzy typy produktów:

– Wycieraczki mające konstrukcję szkieletową 
To najbardziej znane typ wycieraczek. Ich zaletą jest powszechna dostępność, jak i niezbyt wygórowana cena. Wady to nierównomierny rozkład siły docisku do szyby, co skutkuje szybkim zużywaniem się pióra w miejscach, gdzie podpierają się przeguby, jak i tendencja do unieruchomienia przegubów, co w efekcie jest przyczyną nieprawidłowego działania zimą. Do używania takiego typu wycieraczek nie zachęca także z pewnością duży hałas, który generuje pęd powietrza podczas jazdy.

– Wycieraczki bezprzegubowe 
Ten typ wycieraczek to można powiedzieć udoskonalona wersja modelu szkieletowego, bowiem w zimie nie sztywnieją i nie przymarzają. Poza tym dzięki odpowiedniemu rozkładowi siły docisku do szyb, pióro będzie zużywało się równomiernie na całej długości, zaś wycieraczka może być użytkowana dłużej. Kolejna zaleta to cicha praca nawet przy dużych prędkościach. Ich jedyna wada to wyższa cena zakupu.

– Wycieraczki hybrydowe 
To niejako połączenie wycieraczki szkieletowej i płaskiej. Zwykle stosuje się je w autach, które produkowane są w Japonii i Korei.

Rodzaje wycieraczek 
Wyboru wycieraczek samochodowych nie ułatwia nam również duże zróżnicowanie oferty rynkowej. W sklepach bowiem można nabyć wiele równych rodzajów tych elementów. Pośród nich warto wymienić:

– Wycieraczki mające stelaż 
To najbardziej klasyczna wersja tych elementów. Ich użycie zalecane jest głównie do pojazdów wiekowych, jak również tym kierowcom, którzy preferują bezpieczeństwo i spokojny styl jazdy. W sklepach dostaniemy także wycieraczki stelażowe ze spoilerem, którego zadaniem jest właściwe dociśnięcie wycieraczki do szyby, co zapobiega jej odrywaniu w trakcie szybkiej jazdy.

– Wycieraczki płaskie 
Odznaczają się areodynamicznymi, płaskimi piórami, które generują mały opór powietrza, zatem przy dużej prędkości sprawdzają się dużo lepiej, aniżeli modele mające stelaż. Wartym uwagi jest także fakt, iż przylegają one bardzo dobrze do powierzchni szyby, co jest bardzo ważne podczas silnych wiatrów i burzy. Są również niezwykle odporne na działanie czynników atmosferycznych – nie przymarzną do szyby w czasie silnych mrozów i nie zardzewieją pod wpływem deszczu. Większość z pośród nich wyposażono w specjalistyczne adaptery, które pasują do różnych mocowań w autach. Warto jednakże poddać sprawdzeniu, czy wybrane przez nas wycieraczki mogą być na pewno wykorzystane w konkretnym modelu pojazdu. Niektóre z pośród nich mogą mieć chociażby problemy z bardziej wypukłymi szybami. Wycieraczki płaskie zalecane są kierowcom, którzy dużo jeżdżą, jak również preferują dynamiczny styl jazdy.

– Wycieraczki tylne
Ten rodzaj wycieraczek sprawia zdecydowanie najwięcej problemów, gdyż wiele aut dysponuje niestandardowymi wycieraczkami, odznaczającymi się specyficznym kształtem. Wszystko to jest powodem konieczności zakupu dedykowanych modeli, które są na ogół droższe, aniżeli te uniwersalne.

Jak dobrać wycieraczki?

Zdania odnośnie tego, iż wycieraczki płaskie są lepsze, aniżeli te standardowe, są podzielone. Niektórzy zachwalają wycieraczki hybrydowe, albo tradycyjne, inni zaś te płaskie (mojafirma.infor.pl/moto/eksploatacja-auta/nadwozie/278566,Czy-plaskie-wycieraczki-sa-lepsze-Jak-kupic-odpowiednia-wycieraczke.html). Warto stosować się do zasady, która stanowi, iż wycieraczki płaskie powinny być zakładane wyłącznie w autach, dla których są one standardowe. Bez względu na to, na który rodzaj wycieraczek się zdecydujemy, zanim dokonamy zakupu, musimy ustalić dwa ważne fakty – rodzaj zaczepu, jak i długość piór. Długość piór można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Można ją zmierzyć także samodzielnie. Miejmy na uwadze, iż na ogół pióro znajdujące się po stronie kierowcy będzie dłuższe.

Rodzaj zaczepu to sposób, w który ramię będzie się łączyło z piórem. W zależności od modelu i roku produkcji auta wycieraczki mogą mieć różnorodne rodzaje zaczepów. Zanim dokonamy zakupu, winniśmy poddać sprawdzeniu, czy konkretny model wycieraczek posiada właściwe mocowanie. Producenci zwykle w dokładny sposób opisują, jaki zaczep posiada wycieraczka i do jakich modeli będzie się nadawała. Ponadto nierzadko do zestawu wycieraczek dodawane są obecnie specjalne adaptery, które szybko rozwiązują problem z niezgodnością zaczepów. Natomiast dokonując wyboru wycieraczki do tylnej szyby, należy zawsze poszukać modelu, który jest dedykowany dla wybranego modelu pojazdu (https://www.motofakty.pl/artykul/jak-kupic-dobre-wycieraczki-do-samochodu.html). Kupione wycieraczki zamontujemy bez problemu samodzielnie. Nie potrzebne są do tego żadne dodatkowe narzędzia. Zwykle zamontowanie wycieraczek polega na wpięciu ich pióra w zatrzask ramienia.

 

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w artykuł sponsorowany
Prezent dla dziewczyny – co jej kupić? Propozycje najciekawszych prezentów dla dziewczyn

Kupienie prezentu dla dziewczyny jest dużym wyzwaniem dla mężczyzny, który chce jej zaimponować, a przede wszystkim sprawić ogromną przyjemność. To, co można kupić dla ukochanej, zależeć...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV