Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak zapłacić mandat przez internet?

Fot. fotolia

Płatność za mandat możliwa jest na trzy sposoby. W placówce banku, na poczcie lub online. Jak zapłacić mandat przez internet?

Wystarczy, że dokonamy płatności tradycyjnym przelewem uwzględniając w nim dane Urzędu Skarbowego Opole oraz odpowiednią wysokość mandatu.

Czy można zapłacić mandat przez internet?

Mandat za przekroczenie prędkości lub parkowanie w niedozwolonym miejscu może przytrafić się każdemu. Karę pieniężną możemy otrzymać również za brak ważnego biletu na przejazd. Czas na opłacenie mandatu jest ściśle określony w dokumentach, które dostaniemy po złamaniu przepisu. Jak zapłacić mandat?

Płatność za mandat możliwa jest na kilka sposobów. Możemy dokonać jej na poczcie zlecając tradycyjny przelew. Istnieje również możliwość zapłacenia kary w banku. Jak zapłacić mandat bez blankietu? Jeśli cenimy sobie wygodę i zależy nam na czasie, możemy zapłacić mandat przez internet. Wystarczy wpisać w formularz właściwego odbiorcę i kwotę transakcji.

Jak zrobić przelew za mandat?

Opłata mandatów jest bardzo ważna. Pomoże nam uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Najprościej będzie, jeśli zapłacimy mandat online. Płatność za wykroczenia, które są zdarzeniami drogowymi nie różni się od tradycyjnego przelewu. Wystarczy, że posiadamy numer rachunku bankowego podmiotu, który za pośrednictwem swojego pracownika nas ukarał.

Pamiętajmy, że mandat za brak ważnego biletu na przejazd możemy zapłacić również w Punkcie Obsługi Pasażerów w danym mieście. Mandatów drogowych nie uregulujemy w ten sposób. Jak zapłacić mandat karny przez internet? Wystarczy, że:

  • Zalogujemy się do swojego konta bankowego;
  • Wejdziemy w zakładkę “Przelew podatkowy”;
  • Spośród dostępnych dla nas opcji wybierzemy “Mandaty”;
  • Wskażemy na odpowiedni Urząd Skarbowy (musi to być Urząd Skarbowy Opole, bez względu na miejsce przewinienia);
  • Podamy odpowiednie dane związane z mandatem (pole “okres rozliczeniowy” zostawiamy puste);
  • Wybierzemy kwotę mandatu oraz jego numer i serię;
  • Wyślemy przelew.

Mandat karny – przelew do urzędu skarbowego

Choć Urzędów Skarbowych jest dużo, mandaty karne powinniśmy kierować tylko do jednego. Jest to Urząd Skarbowy Opole. Od 2016 roku wszystkie mandaty kierowane są przez policję właśnie do tego miejsca.

Dane US Opole:

  • 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000;
  • Organ podatkowy: Pierwszy Urząd Skarbowy;
  • Adres: ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole.

Co istotne, nie musimy czekać na odpowiedni termin opłaty kary. Mandat możemy zapłacić od razu po jego otrzymaniu. Od lutego 2018 roku policjanci czy kontrolerzy biletów wyposażeni są w przenośne terminale płatnicze.

Co się stanie jak nie zapłacę mandatu?

Jeśli nie zapłacimy kary za przewinienie drogowe czy brak ważnego biletu na komunikację miejską, mogą nas spotkać przykre konsekwencje. Termin płatności mandatu wynosi 7 dni. Po ich przekroczeniu zostanie od nas ściągnięta grzywna. Proces ten odbywa się między Urzędem Skarbowym a Wojewódzkim i trwa nawet kilka miesięcy. Jeśli nie zdecydujemy się na regulację długu, będziemy ścigani upomnieniami.

Co ważne, dług może zostać ściągnięty z nadpłaty podatku. Urząd Skarbowy może także ściągnąć należność z renty, emerytury, zasiłku czy wypłaty. Musimy też pamiętać o opłatach związanych z wezwaniami do zapłaty. Koszty egzekucyjne mogą nas wynieść nawet 100 zł.

Jeśli nie posiadamy pieniędzy na regulację długu wobec US, możemy pożyczyć od bliskich. Alternatywą dla pożyczki od rodziny są pożyczki ratalne, których opisy możemy sprawdzić w takich serwisach jak https://pozyczkaportal.pl/. Takie zobowiązania cechuje minimum formalności oraz możliwość uzyskania pieniędzy bez wychodzenia z domu.

Czy mandat można rozłożyć na raty?

Jeśli rzeczywiście nie uda nam się zgromadzić potrzebnych do zapłaty mandatu środków i nie wiemy, skąd szybko wziąć pieniądze, warto ubiegać się o rozłożenie kary na raty. Jak tego dokonać? Wystarczy, że sporządzimy odpowiedni wniosek. Pomogą nam w tym gotowe wzorce zamieszczone online.

Podanie o rozłożenie mandatu na raty – jak napisać?

W podaniu o rozłożenie mandatu na raty powinny znaleźć się wszelkie dane dotyczące otrzymanej kary pieniężnej.  Swoją prośbę należy odpowiednio uargumentować. Jednym z powodów, dla których wnioskujemy o rozłożenie mandatu na raty może być np. bardzo zła sytuacja finansowa. Co ważne, musi być ona potwierdzona. Wypełniony wniosek należy wysłać do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Prośba o umorzenie mandatu – do kogo i w jakiej sytuacji?

Zdarzają się sytuacje, gdy zapłacenie mandatu przez internet nie jest możliwe. Nie ze względu na brak dostępu do sieci, ale brak pieniędzy. Istnieje możliwość złożenia prośby o umorzenie mandatu w całości. Takie podanie należy skierować do Urzędu Skarbowego w Opolu.

Podobnie jak w przypadku wniosku o rozłożenie mandatu na raty, musimy uargumentować swoją prośbę. Zgłoszenia klientów rozpatrywane są indywidualnie. Warto więc złożyć wniosek o poczekać na decyzję.

 

 

Materiał zewnętrzny

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bank, mandat, Urząd Skarbowy
Dzwonili na numer alarmowy dla żartu. Policja w Braniewie zatrzymała dwóch pijanych mężczyzn

Dwóch mężczyzn w Braniewie zostało ukaranych mandatem po tym, jak "dla żartu" wezwali pomoc i zadzwonili na numer 112. Operator numeru alarmowego 112 został po północy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV