Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak zmienią się miasta Warmii i Mazur w 2016 roku?

Rozpoczął się 2016 rok. Włodarze miast na Warmii i Mazurach planują w nadchodzących miesiącach szereg inwestycji. Sprawdź, jak zmienią się poszczególne miejscowości.

Tężnie solankowe w Gołdapi. Fot. Łukasz Węglewski

Gołdap
Ponad 2 miliony złotych z budżetu miasta ma być przeznaczone w 2016 roku na nowe inwestycje w Gołdapi. Burmistrz Tomasz Luto przyznaje, że najpilniejsze zadanie to poprawa infrastruktury drogowej. Remonty mają kosztować około 1,5 miliona złotych.

Wszystko zależy od dofinansowania ze środków unijnych. Zajmiemy się drogami zarówno na obrzeżach miasta, jak i tymi w samej Gołdapi. Ulice i chodniki w centrum miasta należą do powiatu. Jeżeli będzie można pozyskać dofinansowanie na ich remont, przejmiemy je i naprawimy – wyjaśnia burmistrz Luto.

Burmistrz Gołdapi zapowiada również, że w 2016 roku radni zajmą się również kwestią mieszkań socjalnych i komunalnych w mieście.

Kętrzyn
Od nowego roku w Kętrzynie rusza realizacja istotnego dla miasta projektu. Chodzi o wybudowanie obwodnicy. Liczymy na pełne dofinansowanie, ponieważ jesteśmy na 7. miejscu w rankingu 52 inwestycji w Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych. Dofinansowanie maksymalne ma wynieść 3 miliony złotych. – mówi burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman.

Sam koszt inwestycji to około 10 milionów złotych.

Pod koniec 2015 roku w Lidzbarku Warmińskim oddano do użytku Termy Warmińskie. Fot. Łukasz Węglewski

Lidzbark Warmiński
Miasto od 5 lat czeka na wybudowanie amfiteatru miejskiego. Jeżeli uda się pozyskać środki unijne, jego budowa rozpocznie się w przyszłym roku –  wyjaśnia burmistrz Jacek Wiśniowski.

Inną inwestycją zaplanowaną na 2016 rok, jest bulwar przy korycie rzeki Łyny. Zagospodarowanie brzegów rzeki będzie uzupełnieniem szlaku rowerowego Green Velo – tłumaczy burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. To będzie obszar dotąd nieużytkowany. Mamy nadzieje, że w ty miejscu powstaną ścieżki i stawy. Chcemy także – wykonać termomodernizację budynków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Gimnazjum. Mamy w planach szereg drobnych inwestycji, które ubogacą naszą ofertę turystyczną. Chodzi o Dolinę Symsarny i kompleks sportowy – dodaje burmistrz Wiśniowski.

Mrągowo
Najważniejszą inwestycją w 2016 roku w Mrągowie będzie remont i rozbudowa sieci deszczowej w mieście. Inwestycja będzie kosztowała ponad 35 milionów złotych.

Burmistrz Mrągowa – Otolia Siemieniec – mówi, że to bardzo ważna inwestycja, bo miasto należy do Stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich, które do 2020 roku będzie realizowało program ochrony wód powierzchniowych. Będzie też nowa atrakcja na plaży miejskiej – zjeżdżalnia, która sprawi, że miejsce będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla mieszkańców Mrągowa i turystów – dodaje burmistrz Mrągowa.

Remontowane będą również drogi na mrągowskim osiedlu Zatorze. Koszt inwestycji to około 3 miliony złotych, ale miasto dostanie dofinansowanie z programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Na remonty chodników z budżetu miasta wygospodarowane zostanie około 570 tysięcy złotych. Zaplanowano też przebudowę mola i spacerowego pomostu na osiedlu Grunwaldzkim za 550 tysięcy złotych. Ponad milion złotych będzie kosztowała budowa budynku z 20toma mieszkaniami komunalnymi.

Urząd Miejski w Nidzicy. Fot. Łukasz Węglewski

Nidzica
Przebudowa drogi wojewódzkiej numer 545 będzie najważniejszą inwestycją w 2016 roku w Nidzicy. Jak zapowiada burmistrz Nidzicy – Jacek Kosmala w styczniu rozpoczną się przetargi na wykonanie inwestycji. Jednym z elementów będzie budowa mostu na ulicy Kraszewskiego, który połączy ulicę Warszawską z Kolejową. Burmistrz Kosmala tłumaczy, że budowa traktu pozwoli upłynnić ruch podczas remontu drogi numer 545.

W Nidzicy otwarta zostanie również fabryka maszyn rolniczych. Pracę w niej będzie mogło znaleźć około 150 osób, a właściciel firmy zapowiada, że jeżeli zgłosi się wystarczająca liczba fachowców, m.in. ślusarzy, to uruchomi nawet 3 zmiany.

W powiecie nidzickim zarejestrowanych jest teraz 1,5 tysiąca bezrobotnych. Władze Nidzicy zapowiadają, że w mieście wybudowane zostaną też dwa budynki komunalne. Ostatnia taka inwestycja była realizowana w Nidzicy 11 lat temu.

Olsztynek
Udało nam się zakończyć kilkanaście projektów inwestycyjnych. Przygotowanie projektów pod inwestycje, które mamy zaplanowane, będzie głównym zadaniem w nowym roku. Olsztynek należy do Krajowej Sieci Miast Cittaslow, którego ideą jest promowanie działalności społecznej i rewitalizacja miast. Nowa inwestycja, która powstanie dzięki otrzymanym środkom to ścieżka wokół miasta i jeziora. Mam nadzieję, że do roku 2020-tego obiekty przy nowej ścieżce uda się wyremontować, ponieważ czas bardzo wpłynął na wygląd niektórych z nich. – mówi Artur Wrochna – burmistrz Olsztynka.

Burmistrz Wrochna jest koordynatorem krajowym miast Cittaslow.

 

Ireneusz Popiel – burmistrz Ornety. Fot. Łukasz Węglewski

Orneta
Na początku 2017 roku przy Gimnazjum nr 2 w Ornecie zakończy się budowa orlika lekkoatletycznego. Koszt inwestycji wynosi ponad 1 milion złotych. Miasto otrzyma ponad 300 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. To jedna z inwestycji zaplanowanych w Ornecie na 2016 rok.

Otrzymaliśmy dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na remont budynku szkoleniowego byłej jednostki wosjkowej i przerobienia jej na 21 lokali socjalnych. Chcemy przebudować drogę lokalną w Henrykowie. Razem z Starostwem Powiatowym w Lidzbarku Warmińskim wykonamy nakładkę, chodnik i odwodnienie – mówi burmistrz Ornety Ireneusz Popiel.

Pieniężno – zniszczony ratusz z XIV-XV wieku. Fot. Łukasz Węglewski

Pieniężno
Budowa sali gimnastycznej w szkole przy ulicy Orneckiej w Pieniężnie – to najważniejsza inwestycja w gminie, która będzie realizowana w 2016 roku. Do tej pory w Pieniężnie nie było takiego obiektu. Koszt budowy sali gimnastycznej i 12 sal dydaktycznych to 9 milionów złotych.

Burmistrz Pieniężna – Kazimierz Kiejdo – zapewnia, że inwestycja zakończy się w tym roku, bo połowa jest już zrealizowana i poprawi bazę oświatową w gminie.

W gminie Pieniężno powstanie również sieć wodociągowa w miejscowościach: Różaniec, Pluty i Wojnity. Wyremontowane zostaną również niektóre ulice w Pieniężnie – 1 Maja, Wolności, Szkolna, Ornecka, Sadowa i Ogrodowa.

Marek Janiszewski (burmistrz Reszla). Fot. Łukasz Węglewski

Reszel
Do tej pory udało nam się uchwalić budżet na inwestycje z naszych środków. Musimy się wstrzymać z inwestycjami realizowanymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur na lata 2014-20. Czekamy na ogłoszenie konkursów,a większość dokumentacji jest opracowana pod te środki – mówi burmistrz Reszla Marek Janiszewski.

Reszel należy do Krajowej Sieci Miasta Cittaslow. Z tego programu przeznaczono ponad 16 milionów złotych na rewitalizację miasta. Ważną inwestycją dla gminy będzie budowa wodociągów. Przez wysokie temperatury i małe opady w tym roku powysychały studnie na terenach wiejskich.

W 2016 roku w Reszlu rozpocznie się m.in. budowa mieszkań socjalnych i inwestycje drogowe takie jak remonty chodników. Burmistrz Reszla dodaje, że miasto od trzech lat nie zaciągnęło kredytów pod inwestycję, ponieważ czekano na środki z Unii Europejskiej.

Węgorzewo
Kilkanaście gmin z województwa warmińsko-mazurskiego będzie brało udział w projekcie budowy szlaku rowerowego – Mazurska Pętla Rowerowa. Do przedsięwzięcia przyłączyło się również Węgorzewo.

Mamy zamiar przebudować dwie drogi na terenach wiejskich dzięki programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dodatkowo jeżeli uda się pozyskać pieniądze, to chcielibyśmy wybudować sieć kanalizacji sanitarnej na ulicach: Towarowej, Granicznej i Jaracza. Druga taka sieć miałaby powstać w miejscowości Janówko – mówi naczelnik wydziału infrastruktury i gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Węgorzewie Robert Kozian. Na razie są to przymiarki. Nie został jeszcze zatwierdzony budżet na następny rok. Realizacja tych projektów przypadnie na kolejne lata.

(apod/kpias/łw)

 

 

Więcej w Reszel, Kętrzyn, Gołdap, inwestycje, Nidzica
Karambol na polsko-rosyjskim przejściu granicznym w Gołdapi

Dziewięć osób trafił o do szpitali po karambolu na polsko-rosyjskim przejściu granicznym Gołdap-Gusiew. Ciężarówka staranowała osiem samochodów osobowych. Trzy osoby odniosły poważne obrażenia, dwie z nich...

Zamknij
RadioOlsztynTV