Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak zostać funkcjonariuszem służb mundurowych? Na to pytanie odpowiadali goście Bliższych Spotkań

Fot. A. Podbielska

Gośćmi w Bliższych Spotkaniach byli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, Służby Celno-Skarbowej, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

Pierwszym gościem Krzysztofa Kaszubskiego był podkomisarz Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

K. Kaszubski: W tej chwili służby poszukują funkcjonariuszy. Mówi się, że w całym kraju jest nawet do czterech tysięcy wakatów. Jak to wygląda w policji na Warmii i Mazurach?

K. Wasyńczuk: U nas nie wygląda to najgorzej. W ubiegłym roku w osiemdziesięciu procentach zrealizowaliśmy nabór do naszego garnizonu. Jest to duży współczynnik względem innych województw w Polsce. Mieliśmy ponad 750 osób chętnych, a przyjęliśmy 126 osób.

K. Kaszubski: Jest aż taka duża selekcja?

K. Wasyńczuk: Dokładnie tak. Kandydaci nie radzą sobie przede wszystkim z testami psychologicznymi i badaniami lekarskimi. W ubiegłych latach nie było z tym problemu. Natomiast my też musimy zwracać uwagę na przygotowanie fizyczne. Nie możemy sobie pozwolić na obniżenie progu – chcemy wyselekcjonować najlepszych kandydatów.

K. Kaszubski: Jak zostać policjantem?

K. Wasyńczuk: Na stronie Warmińsko – Mazurskiej Policji w zakładce „kontakt” można zobaczyć jak to wygląda. Kandydat musi zwrócić się z raportem do komendanta wojewódzkiego. Należy skserować swoje najważniejsze dokumenty – zarówno te z uczelni jak i osobowe.

K. Kaszubski: Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać policjantem?

K. Wasyńczuk: Minimum to wykształcenie średnie. Oczywiście kandydat musi mieć nieposzlakowaną opinię, nie może też być skazany prawomocnym wyrokiem sądowym. Musi ponadto posiadać obywatelstwo polskie. Następnym etapem jest test wiedzy ogólnej. Są to zazwyczaj pytania dotyczące władzy wykonawczej i ustawodawczej. Później jest test sprawności fizycznej, następnie testy psychologiczne, komisja lekarska oraz wywiad środowiskowy wykonywany przez funkcjonariuszy dzielnicowych. Po badaniach lekarskich jest rozmowa kwalifikacyjna. Jeżeli zdobędziemy wymaganą ilość punktów, wtedy możemy się czuć policjantami.

K. Kaszubski: Jaka jest potem ścieżka kariery?

K. Wasyńczuk: Później mamy ślubowanie. Tutaj policjanci ślubują strzec Państwa Polskiego, bezpieczeństwa naszego społeczeństwa jak i mienia.

Krzysztof Wasyńczuk. Fot. Archiwum RO

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z podkomisarzem Krzysztofem Wasyńczukiem.

Kolejnym gościem w Bliższych Spotkaniach była starszy rachmistrz Anna Hatała-Wanat – rzecznik Służby Celno – Skarbowej w Olsztynie.

K. Kaszubski: Jak zostać funkcjonariuszem służby celno-skarbowej i od jakiego stopnia zaczynamy, kiedy już zostaniemy przyjęci do służby?

A. Hatała-Wanat: Proces rekrutacji, tak jak w innych służbach, składa się z kilku etapów. Na początku jest to etap przygotowania dokumentów. Później są testy z wiedzy ogólnej, psychotesty, testy sprawności fizycznej i badania lekarskie. Jeżeli kandydat przejdzie wszystkie etapy zostaje mianowany na aplikanta służby celno – skarbowej i rozpoczyna pracę na przejściu granicznym. Oczywiście przeszłość musi być czysta i klarowna. Osoba, która została przyjęta do służby jest w tzw. służbie przygotowawczej, która trwa dwa lata. Po dwóch latach należy zdać egzamin zawodowy, który składa się z przepisów celnych, podatkowych, procedur kontrolnych oraz z języka obcego.

K. Kaszubski: Czy można liczyć na tzw. wcześniejszą emeryturę tak jak mają inne służby mundurowe?

A. Hatała-Wanat: My nie mamy aż takich przywilejów, natomiast w naszej służbie obowiązują przepisy, które mówią, że w wieku 55 lat można odejść na emeryturę.

Anna Hatała-Wanat

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Anną Hatałą-Wanat.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

O tym, jak zostać strażakiem, opowiadała Małgorzata Busz z wydziału kadr Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Małgorzata Busz

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Małgorzata Busz.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać funkcjonariuszem straży granicznej ? Na to pytanie odpowiadali rzecznik prasowy Straży Granicznej w Kętrzynie porucznik Mirosława Aleksandrowicz i starszy chorąży Straży Granicznej w Kętrzynie Łukasz Majorowski.

Łukasz Majorowski i Mirosława Aleksandrowicz

Posłuchaj rozmowy z Mirosławą Aleksandrowicz i Łukaszem Majorowskim.


Redakcja: D. Kucharzewska/A. Dybcio

Więcej w policja, straż pożarna, straż graniczna, służby mundurowe, Bliższe spotkania
Policjanci z Warmii i Mazur mają nowe mundury

- Nasze mundury zbliżone są charakterystyką do mundurów policjantów francuskich - opowiada podkomisarz Krzysztof Wasyńczuk z komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie. Nowy mundur zastępuje dawne, czarne...

Zamknij
RadioOlsztynTV