Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jakie mamy możliwości rozwoju niezależnie od wieku? Sprawdź, co to jest silver sharing

Fot. Fotolia.com

Dziś w Bliższych spotkaniach rozmawiamy o możliwościach rozwoju. Skąd wziąć na to pieniądze i co możemy za nie zrobić.

Bartłomiej Głuszczak z Federacji Organizacji Socjalnych z województwa Warmińsko – Mazurskiego był gościem Małgorzaty Sadowskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

M. Sadowska: Silver sharing – co to takiego?

B. Głuszczak: To idea, którą wymyśliliśmy już ładnych parę lat temu w oparciu o nasze doświadczenia w pracy z osobami starszymi. Jest to pomysł na rozwój osoby starszej w trzech obszarach: rozwój obywatelski, czyli jest aktywny obywatelem – wolontariuszem; edukacyjny, czyli uczy się nowych rzeczy np. języków obcych, nowych technologii; zdrowotno – turystyczny.

M. Sadowska: Czyli będą jakieś przyjemności.

B. Głuszczak: W praktyce polega to na tym, że jak jestem aktywny w fajnej i zgranej grupie, która potrafi różne rzeczy robić, to wtedy mogę dogadać się z grupą innych seniorów. U nas było tak, że seniorki z Fromborka dogadały się z seniorkami z Łotwy i pojechały do nich. Spędziły fajnie czas według programu przygotowanego przez te panie, a potem miały rewizytę. To jest coś innego od tego, do czego większość osób starszych przywykła .

M. Sadowska: Bo przecież można jechać na wycieczkę.

B. Głuszczak: Tutaj trzeba samemu się zorientować, gdzie chcę pojechać, złapać ten kontakt, dogadać się z drugą stroną, przygotować dla niej rewizytę. To jest dużo takich rzeczy właśnie też edukacyjnych, bo uczę się na przykład nowej kultury. Była taka sytuacja, że Hiszpanie do nas przyjechali i jeden pan był przerażony, że u nas nie ma sjesty. No i trzeba było mu tę sjestę zorganizować, gdzie można się położyć albo napić oranżadki czy czegoś innego.

Posłuchaj rozmowy

Kolejnym gościem w Bliższych spotkaniach był Piotr Lendo z Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego.

Jestem entuzjastą przedsiębiorczości. W związku z tym świat, w którym funkcjonuję, od lat jest światem otoczonym przedsiębiorcami, ludźmi, którzy starają się wziąć los w swoje ręce. Moim zdaniem jest to świetny sposób na życie dla tych, którzy chcą zrobić coś po swojemu, spróbować pewnych rzeczy. Jednocześnie mają odwagę przede wszystkim odpowiadać za siebie jako osoba, która jest przedsiębiorcą, pracownikiem, kierownikiem, dyrektorem – dla siebie jest wszystkim tak naprawdę

– powiedział gość Bliższych spotkań.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Adam Szkolnik z Wydział Kształcenia, Wychowania i Opieki Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie .

K. Kaszubski: Premier wyróżniającym się uczniom przyznaje stypendia. Na czym polega to stypendium i za co się je przyznaje?

A. Szkolnik: Stypendium mogą otrzymać uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych. Jedna osoba z danej szkoły, która otrzyma promocję z wyróżnieniem i uzyska najwyższą średnią – minimum 4,75. Jeżeli nie ma takiej osoby w szkole, to może być to uczeń, który wykazuje się uzdolnieniami w jakiejś bardzo ważnej dziedzinie, w której uzyskuje wysokie oceny, a z innych przedmiotów przynajmniej dobre.

M. Sadowska: Na jakie środki może liczyć taki stypendysta?

A. Szkolnik: Miesięcznie 258 złotych. Te środki wypłacane są w dwóch transzach. Pierwsza transza wypłacana jest do 30 listopada, natomiast druga rata do 30 kwietnia kolejnego roku.

K. Kaszubski: Na jaki okres przyznawane są te stypendia?

A. Szkolnik: Na rok szkolny, a więc od września do czerwca kolejnego roku, czyli 10 miesięcy.

K. Kaszubski: Ministerstwo Edukacji Narodowej ma dla takich młodych, wyróżniających się uczniów pewne nagrody, które bardzo często są tożsame z nagrodami przyznawanymi przez Premiera?

A. Szkolnik: Oczywiście. Minister ds. Oświaty i Wychowania przyznaje takie nagrody. Tutaj jest pewna różnica pomiędzy tymi stypendiami, ponieważ tam to stypendium mogli uzyskać tylko uczniowie, którzy kończą szkołę ponadgimnazjalną kończącą się maturą– licea, technika. Natomiast w przypadku ministra właściwego ds. oświaty, może przyznawać stypendia uczniom nie tylko szkół ponadgimnazjalnych, ale również uczniom dotychczasowych gimnazjów bądź szkół podstawowych.

Średnia ocen stypendystów w tym roku to 5,46.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Redakcja: A. Podbielska za D. Kucharzewska

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, senior, rozwój
Złodzieje nie mają litości dla seniorów. Tym razem ofiarą oszustów padła 95-latka

Policja apeluje do osób starszych, aby uważali kogo wpuszczają do domu. Przestępcy podszywają się już nie tylko pod krewnych, policjantów czy pracowników miejskich służb. Ostatnio 95-letnia...

Zamknij