Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Jakość powietrza w naszym regionie nie jest dobra”. Przeczytaj opinie ekspertów

Joanna Kazanowska. Fot. A. Podbielska

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazuje, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Dziś w Bliższych Spotkaniach poruszyliśmy temat skażenia powietrza.

Pierwszym gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego była Joanna Kazanowska, warmińsko-mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

I. Malewska: Proszę powiedzieć, jaka jest jakość powietrza w naszym regionie?

J. Kazanowska: Jakość powietrza i jego wpływ na środowisko, a przede wszystkim na zdrowie ludzi nabiera coraz większego znaczenia. Wzrasta nasza świadomość społeczna i wiedza. Wiemy, jakie negatywne skutki powodują zanieczyszczenia. Raport WHO wskazuje, że mamy skażone miasta. Natomiast nasz region ma lepszą jakość powietrza, ale to nie znaczy, że dobrą.

K.Kaszubski: Pada więc mit mówiący, że na Warmii i Mazurach jest najczystsze powietrze w Polsce?

J. Kazanowska: Ciężko to powiedzieć. W niektórych regionach, gdzie indywidualne gospodarstwa domowe są ogrzewane złej jakości paliwem i mają przestarzałe piece, zanieczyszczenie jest duże. Jeżeli chodzi o miasto Olsztyn, najwyższe wartości skażenia powietrza są w dzielnicach domków jednorodzinnych – Zielona Górka, Dajtki i Osiedle Mazurskie.

K. Kaszubski: Czy inne większe miejscowości w naszym regionie, jak Elbląg czy Ełk są także zagrożone wysokimi wartościami zanieczyszczenia?

J. Kazanowska: Ocenę jakości powietrza w naszym regionie wykonujemy w trzech strefach: strefa – Miasto Elbląg, strefa – Miasto Olsztyn i strefa warmińsko-mazurska. Ostatnia ocena jakości powietrza przeprowadzona w 2016 roku wskazuje, że w strefie – Miasto Elbląg oraz strefie warmińsko-mazurskiej został przekroczony docelowy poziom benzopirenu (związek chemiczny występujący m. in. w smogu – A.D).

I. Malewska: Czyli głównym problemem zanieczyszczenia powietrza jest to, czym ogrzewamy domu, a nie spaliny naszych samochodów?

J. Kazanowska: To nie tak. Źródła emisji są różne. Tutaj mówimy o sektorze komunalno – bytowym związanym z ogrzewaniem indywidualnym domostwa. Jeżeli chodzi o zanieczyszczenie w Polsce, to ten sektor dominuje (52% wszystkich zanieczyszczeń). Transport samochodowy również odgrywa znaczącą rolę w zanieczyszczeniu, szczególnie w dużych aglomeracjach.

Posłuchaj całej rozmowy z Joanną Kazanowską.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Kamil Sułkowski. Fot. A. Podbielska

Kolejnym gościem w Bliższych Spotkaniach był Kamil Sułkowski – rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie.

I. Malewska: Do Straży Miejskiej trafiają telefony dotyczące czarnego dymu z kominów?

K. Sułkowski: Czarny dym, który może sugerować spalanie odpadów bardzo często pojawia się w zgłoszeniach, które otrzymujemy, szczególnie w okresie grzewczym. Od września ubiegłego roku do chwili obecnej wpłynęło 170 tego typu zgłoszeń.

I. Malewska: Jak wygląda procedura w takiej sytuacji?

K. Sułkowski: Patrol wysłany przez dyżurnego pod wskazany adres kontroluje i weryfikuje, czy faktycznie do dochodzi do spalania odpadów. Strażnicy mają prawo wejść na posesję, skontrolować palenisko w domu i przekonać się na własne oczy, czy używany jest materiał opałowy czy też odpadowy.

I. Malewska: Co dzieje się w momencie, kiedy stwierdzicie, że w danym gospodarstwie domowym pali się odpadami?

K. Sułkowski: Spalanie odpadów jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości nawet do 500 złotych.

Posłuchaj całej rozmowy z Kamilem Sułkowskim.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

dr inż. Kazimierz Warmiński. Fot. A. Podbielska

Doktor inżynier Kazimierz Warmiński z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego wyjaśniał, co to jest smog i radzi, jak z nim walczyć.

Posłuchaj całej rozmowy z dr inż. Kazimierzem Warmińskim.

Prof. dr hab. n. med. UWM Anna Doboszyńska. Fot. A. Podbielska

Jak jakość powietrza może wpływać na nasz organizm, opowiadała profesor doktor habilitowany nauk medycznych UWM, Anna Doboszyńska.

Posłuchaj całej rozmowy z prof. Anną Doboszyńską.

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Joanna Kazanowska, anna doboszyńska, Kazimierz Warmiński
Nowy wojewódzki konserwator zabytków pochodzi z Elbląga

Dariusz Barton został wojewódzkim konserwatorem zabytków. Powołał go na to stanowisko wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Wojewódzki konserwator zabytków pełnienie obowiązków rozpocznie w połowie listopada. Dariusza Bartona...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV