Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jan Pawlicki: Brakuje w polskim kinie pomysłu dramaturgicznego

Łukasz Adamski i Jan Pawlicki / fot. Ł.Adamski

Naszym gościem jest Jan Pawlicki, dziennikarz, producent i scenarzysta. Rozmawiamy o wyczekiwanym polskim hollywoodzkim filmie, który ma podobno spowodować, że wizerunek Polski za granicą się totalnie odmieni. Gość opowie też o swoich planach dotyczących realizacji serialu-westernu o Żołnierzach Wyklętych.

Nie ma szans w tej chwili na nasz hollywoodzki film patriotyczny. Polska branża filmowa  funkcjonuje bardzo dobrze, ale w oparciu tylko o jedną nogę systemu, czyli w oparciu o dotacje z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To dobrze, bo służy do rozwoju i stymulowania krajowej, narodowej kinematografii. Jednak, żeby  powstawały filmy dla szerokiej widowni, z większymi budżetami, filmy gatunkowe, to musi być wprowadzony system zachęt finansowych i podatkowych, opartych na teście kulturowym.  Można dostać w takim wypadku większą szansę na dofinansowanie produkcji filmowej, jeżeli wykorzystuje się polski know -how, polskich specjalistów, polskich aktorów, czy wprowadza polskiego bohatera do historii uniwersalnej.  Jak taki system będzie wprowadzony, to wtedy będzie szansa, że takie produkcje zafunkcjonują.

Jan Pawlicki – dziennikarz, producent i scenarzysta, min. autor scenariusza do serialu „Misja Afganistan”.

W  programie „Okno na kulturę” Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się goście ze świata kultury.

Posłuchaj audycji Okno na Kulturę

Redakcja: G.Kasjaniuk

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedyś ludzie mieli zdrowsze zęby [ROZMOWA]

Prehistoryczni ludzie nie myli zębów, ale jedli zdrowiej i nie palili, więc mieli lepsze zęby od współczesnych ludzi - mówi PAP Life Dorota Stankowska. Stomatolog zaznacza...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV