Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zarząd odwołał dyrektora muzeum

Były już dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Janusz Cygański, fot. Jacek Strużyński

Zarząd województwa odwołał Janusza Cygańskiego ze stanowiska dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Jednocześnie, jak poinformowano w komunikacie, określone zostały warunki otwartego konkursu, który ma wyłonić nowego dyrektora.

Pierwszą próbę odwołania Janusza Cygańskiego zarząd województwa podjął we wrześniu 2009 roku. Jednak wycofał się z tego zamiaru po licznych protestach środowisk twórczych Warmii i Mazur. Czterem dyrektorom instytucji podległych marszałkowi nakazano natomiast przedstawić plany rozwoju ich instytucji.

Do sprawy odwołania dyrektora Cygańskiego zarząd wrócił pod koniec stycznia tego roku nazywając tę decyzję „bardzo przemyślaną”. Jak argumentowano Muzeum Warmii i Mazur nie ma wizji rozwoju, nie ma programu naprawczego, brak jest regulaminu organizacyjnego, efekty kontroli są negatywne, a wynik finansowy instytucji ujemny.

Dyrektor Janusz Cygański nie zgadzał się z tymi zarzutami i zapowiadał, że sam rezygnacji nie złoży. W jego obronie stanęli wtedy pracownicy muzeum. Napisali list do marszałka województwa, w którym podkreślali, że odwołanie Janusza Cygańskiego przyniesie szkodę życiu kulturalnemu miasta i regionu. Tłumaczyli, że Muzeum Warmii i Mazur co roku organizuje około 50 wystaw, konserwuje eksponaty, remontuje budynki i publikuje.

Do czasu wyłonienia nowego dyrektora obowiązki dyrektora będzie pełnił jego dotychczasowy zastępca Juliusz Wilczewski.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, Cygański, odwołanie, zarząd
Plany odwołania dyrektora

O wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie janosikowego, a także o planach odwołania ze stanowiska dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Janusza Cygańskiego - rozmawiali goście...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV