Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Janusz Dzisko: Zdrowy rozsądek w postępowaniu jest zawsze konieczny

Fot. A. Chmielewska

Według oficjalnych danych od wtorku na Warmii i Mazurach nie ma nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Czy to oznacza, że sytuacja została opanowana? 

Zdaniem Janusza Dzisko warmińsko-mazurskiego inspektora sanitarnego, należy wziąć pod uwagę, że badana jest tylko część populacji. Nie można więc stwierdzić, że wśród nas nie ma bezobjawowych nosicieli.

To może być cisza przed burzą, ale czy ta „burza” będzie, zależy od naszego zachowania.

Rząd zachęca do spędzania urlopów w Polsce. Czy zwiększenie ruchu turystycznego nie spowoduje rozprzestrzenienia się wirusa, którego przywiozą ze sobą na Warmię i Mazury np. turyści ze Śląska?

Nie stygmatyzowałbym turystów ze Śląska, bo owszem, tam jest dużo zachorowań, ale w innych województwach też są takie sytuacje. Turyści na pewno przyjadą, życzę wszystkim dobrego, udanego wypoczynku. Trzeba jednak liczyć się z tym, że liczba zachorowań może nam wzrosnąć.

Po około 3 miesiącach luzowane są obostrzenia. Jak Janusz Dzisko ocenia te decyzje?

Nie da się żyć w zamkniętym ośrodku kwarantannowym, jak ja to mówię. Ta gospodarka też musi ruszyć, ale zdrowy rozsądek w postępowaniu jest zawsze konieczny. Dbajmy o siebie, unikajmy sytuacji, w których jest nas sporo, zachowajmy dystans, myjmy ręce, bo to pomaga uniknąć wielu chorób zakaźnych. Pogłębiajmy swoją wiedzę i może uda nam się przebrnąć to w miarę spokojnie.

Janusz Dzisko poinformował, że sanepid rezygnuje ze Szpitala w Elblągu jako szpitala przeznaczonego do walki z COVID-19 i obniża gotowość szpitali w Giżycku i Piszu, gdzie są oddziały zakaźne. Dedykowanym szpitalem do walki z koronawirusem będzie wyłącznie szpital w Ostródzie.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Januszem Dzisko

00:00 / 00:00

 

Redakcja: K. Ośko za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Janusz Dzisko
Studenci medycyny UWM wracają na uczelnię. Wszyscy przeszli testy na obecność koronawirusa

Studenci ostatniego roku kierunku lekarskiego UWM w Olsztynie, którzy jako pierwsi wracają na zajęcia, przeszli testy i są wolni od koronawirusa - poinformował Radio Olsztyn dyrektor...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV