Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jarosław Gowin: „Olsztyn nie ma powodów, żeby odczuwać kompleksy wobec tradycyjnie silnych ośrodków akademickich”

Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Fot. Przemysław Getka

Gościem Krzysztofa Kaszubskiego był goszczący w Olsztynie Jarosław Gowin – wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, szef partii Porozumienie

„Konstytucja dla nauki” powstawała w sposób unikalny. Jak podkreślał wicepremier Jarosław Gowin ustawa została poprzedzona 3-letnim procesem szerokich konsultacji ze środowiskiem akademickim. Gość Radia Olsztyn wyjaśnił, że 6 milionów złotych wydane na promocję, konsultacje i realizację ustawy „Konstytucja dla nauki” nie jest dużą kwotą w porównaniu ze skalą całego przedsięwzięcia.

Na początku wyłoniliśmy 3 zespoły eksperckie składające się z przedstawicieli polskiego świata nauki. Potem odbyło się 9 wielkich konferencji i dziesiątki rozmaitych dyskusji, seminariów i spotkań. 6 milionów złotych to nie jest duża kwota jak na skalę całego przedsięwzięcia. Efektem jest nie tylko przełomowa ustawa, ale także zintegrowanie środowiska akademickiego. Polscy naukowcy, nauczyciele akademiccy zaczęli się ze sobą spotykać i wspólnie rozwiązywać problemy.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapewnił, że po wejściu w życie ustawy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie nie musi czuć się zagrożony.

Każda z uczelni zachowa swój charakter. Uczelnia, która dziś nosi nazwę uniwersytet nadal będzie uniwersytetem. Jeśli coś jest akademią to zachowa status akademii, chyba, że spełni wyższe kryteria i stanie się uniwersytetem. Nie ma najmniejszego zagrożenia dla przyszłości UWM-u. Bardzo dobrze współpracuje mi się ze środowiskiem olsztyńskich naukowców.

Jarosław Gowin wspomniał, że jednym z najważniejszych jego doradców jest profesor Wojciech Maksymowicz.

Profesor Maksymowicz jest sławą nie tylko ogólnopolską, ale międzynarodową. W Radzie Młodych Naukowców są dwie młode panie doktor z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: Justyna Możejko-Ciesielska i Wioletta Chajęcka-Wierzchowska. Jest to najlepszy dowód na to, że Olsztyn nie ma żadnych powodów, żeby odczuwać kompleksy wobec tradycyjnie silnych ośrodków akademickich.

Wicepremier mówił też o niskim poziomie wynagrodzenia pracowników naukowych, zapewnił że od 1 sierpnia zacznie to się poprawiać.

Podnosimy tzw. minimalne wynagrodzenia i są to znaczące podwyżki, bo w przypadku adiunktów będzie to podwyżka o około 800 złotych. Niezależnie od podniesienia tych najniższych wynagrodzeń, od przyszłego roku pula środków na wynagrodzenia dla pracowników uczelni wzrośnie o 7 procent, ale to początek wzrostu (…)

Jestem bezradny jeśli chodzi o kłopoty finansowe prywatnych uczelni na Warmii i Mazurach – mówił szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Ustawa zabrania rządowi finansowania uczelni prywatnych ze środków budżetowych. Można finansować stypendia dla studentów, badania naukowe i to robimy. Uczelnie niepubliczne utrzymują się z czesnego i rzeczywiście w warunkach niżu demograficznego sytuacja coraz szerszej grupy uczelni prywatnych staje się trudna. Tu decyduje wolny rynek.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jarosławem Gowinem

W drugiej części rozmowy Jarosław Gowin mówił o przygotowaniu partii Porozumienie do wyborów samorządowych. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna jest Michał Wypij, członek partii Porozumienie i wieloletni współpracownik Jarosława Gowina.

Michał Wypij przez lata było moim bliskim współpracownikiem, ale ostatnio zwerbował go premier Morawiecki. Z funkcji mojego doradcy Michał Wypij awansował na funkcję doradcy samego premiera, co pokazuje jego potencjał i skalę możliwości (…) Są duże szanse na to, że mieszkańcy Olsztyna zechcą powierzyć mu urząd prezydenta Olsztyna. W Olsztynie Zjednoczona Prawica będzie miała wspólną listę kandydatów do rady miasta.


W Ełku Prawo i Sprawiedliwość popiera obecnego prezydenta miasta Tomasza Andrukiewicza. Kandydatką Porozumienia w wyborach na prezydenta Ełku jest prawniczka i przedsiębiorca Anita Supińska. Partia Jarosława Gowina będzie też miała osobne listy kandydatów do rady miasta w Ełku.

Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Fot. Przemysław Getka

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nauka, Jarosław Gowin
Grupa nastolatków zniszczyła „miasteczko ruchu drogowego” w Braniewie

Miasteczko działa przy jednej z braniewskich szkół. W szkółce dzieci uczyły się jeździć rowerami. Jak nam powiedziała st. sierż. Jolanta Sorkowicz wandale wyrwali 13 znaków drogowych,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV