Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jarosław Gowin: podczas wyboru rektora UWM doszło do nieprawidłowości

Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego z wizytą w Polskim Radiu Olsztyn. Fot. Wojciech Chromy

Gościem Polskiego Radia Olsztyn jest Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego, wiceprezes Rady Ministrów.

Minister Gowin miał wątpliwości w sprawie uchwały senatu olsztyńskiej uczelni z kwietnia zeszłego roku, która zmniejszyła liczbę elektorów wybierających rektora. W poprzednich latach było to 400 osób, a na wiosnę rektora wybierało 120 elektorów, z czego większość to członkowie senatu, których kadencja upływa w tym roku. Jarosław Gowin twierdzi, że zmiana statutu naruszyła ustawę o szkolnictwie wyższym. Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego utrzymują, że uchwała jest zgodna z ustawą o szkolnictwie wyższym. Rektor UWM prof Ryszard Górecki przekonywał, że problem prawny nie istnieje, on sam wybory wygrał w sposób zdecydowany, a działania ministra były działaniami politycznymi.

– Ze smutkiem muszę powiedzieć, że doszło do nieprawidłowości. Skala nie była jednak na tyle duża, żebym zdecydował się unieważniać ten wybór. Mam nadzieję, że w następnej kadencji rektor zostanie wybrany w zgodzie i ze statutem i z ustawąMiałem trudny orzech do zgryzienia, ostatecznie uznałem, że dla dobra Uniwersytetu trzeba usankcjonować ten wybór – podkreślił Jarosław Gowin.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreślił także prawną rolę autonomii uczelni wyższych, o którą walczono w czasach komunizmu. Większa wolność niesie jednak z sobą większą odpowiedzialność, której – zdaniem ministra Gowina – trochę zabrakło członkom Senatu UWM.

Posłuchaj pierwszej części rozmowy

00:00 / 00:00

Wywiad z Jarosławem Gowinem – ministrem nauki i szkolnictwa wyższego przeprowadza Mirosław Sochacki. Fot. Wojciech Chromy

Przed wyborami parlamentarnymi Jarosław Gowin był wymieniany jako jeden z kandydatów do objęcia funkcji Ministra Obrony Narodowej. Na czele resoru stanął jednak Antoni Macierewicz.

– W kampanii liczyliśmy na zwycięstwo, ale spodziewaliśmy się, że będziemy potrzebowali koalicjanta, który będzie stawiał pewne warunki. W przypadku każdego z resortów przewidywaliśmy podwójne propozycje. To, że pani przyszła premier Beata Szydło wskazała mnie jako potencjalnie najważniejszego kandydata na stanowisko Ministra Obrony Narodowej, to było coś zupełnie uczciwego. Byłem do tej roli przymierzany. Gdybyśmy mieli nieco gorszy wynik, to pewnie ja bym dzisiaj uczestniczył w szczycie NATO. Gdy okazało się, że mamy samodzielną większość, wtedy mogliśmy w pełni swobodnie podejmować decyzje. Przez wiele lat byłem rektorem, resort nauki i szkolnictwa wyższego jest czymś naturalnym w moim przypadku, tak jak dla Antoniego Macierewicza – od lat zajmującego się problematyką obrony narodowej naturalny był MON – wyjaśnił wicepremier Gowin.

Jarosław Gowin pozytywnie odniósł się do procesu deregulacji zawodów, który wpłynął na spadek bezrobocia oraz skrytykował obowiązujące przepisy ustawy hazardowej. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że obecne przepisy ustawy hazardowej są bardzo szkodliwym bublem. Pieniądze uciekają do szarej strefy. Ja i moja partia – Polska Razem – chcemy uregulować sprawę tzw. hazardu miękkiego – wyjaśnił szef ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego.

Posłuchaj drugiej części rozmowy

00:00 / 00:00

………………………………………….

Jarosław Adam Gowin (ur. 4 grudnia 1961 roku w Krakowie) – polski polityk i publicysta, senator VI kadencji, poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji, założyciel i prezes Polski Razem, przewodniczący klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica. Od 2011 do 2013 minister sprawiedliwości, od 2015 roku wiceprezes Rady Ministrów oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

………………………………………….

(łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wywiad, Jarosław Gowin
Mirosław Pampuch: mam nadzieję, że program .Nowoczesnej pozwoli na lepszą Polskę

Praca w samorządzie terytorialnym dawała bardzo szybkie, konkretne i namacalne efekty dla mieszkańców naszych Małych Ojczyzn. W parlamencie tak niestety nie jest. Od posła partii opozycyjnej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV