Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jarosław Jaszczur-Nowicki: Wiosną częściej się uśmiechamy i jesteśmy bardziej życzliwi

Profesor Jarosław Jaszczur-Nowicki. Fot. Łukasz Sadlak

Dlaczego wiosna pobudza nas do działania? O wpływie tej pory roku na nasze samopoczucie mówił w Bliższych Spotkaniach Polskiego Radia Olsztyn profesor Jarosław Jaszczur-Nowicki, prodziekanem do spraw studenckich Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Krzysztof Kaszubski: Ma pan m.in. doświadczenia sportowe – był pan wykładowcą Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Myślę, że już dobrze pan zna ludzki organizm. Dlaczego wiosną sportowcy osiągają lepsze wyniki niż zimą?

Jarosław Jaszczur-Nowicki: O tym organizmie wciąż się uczymy i dopiero go poznajemy – chociażby poprzez analizę genetyczną. Gdybyśmy spojrzeli na kod genetyczny człowieka, to w 99,9% wszyscy na świecie jesteśmy do siebie podobni. Tylko minimalnie się różnimy.

Krzysztof Kaszubski: …i dlatego wygrywamy biegi na przykład.

Jarosław Jaszczur-Nowicki: Wygrywamy je albo przegrywamy. Oczywiście, mamy mechanizmy, które determinują rytm dobowy lub sezonowy. Jesteśmy w klimacie umiarkowanym i z tego powodu jesteśmy poddani trybowi okołorocznemu. Zimą trochę przybieramy na masie, tłuszczyk nam się delikatnie odkłada, a na wiosnę z kolei rozbudzamy ten organizm – mówiąc bardzo eufemistycznie. To wszystko wiąże się z długością dnia. Kiedy dociera do nas światło słoneczne, organizm reaguje sympatycznie – wydziela m.in. endorfiny. Teraz jeszcze nie widzimy tego słońca, ale witamina D już do nas dociera.

Krzysztof Kaszubski: Niewiele osób wie, że mamy trzecie oko. Ono pojawia się na ciemiączku.

Jarosław Jaszczur-Nowicki: Tak, mamy szyszynkę, która jako gruczoł reguluje nasze zachowania. W tym pozytywnym uwarunkowaniu to są te zachowania związane z wydzielaniem serotoniny. To jest taki hormon szczęścia. Wtedy jest bardzo sympatycznie, ludzie są radośni. Częściej się uśmiechamy, jesteśmy bardziej życzliwi i pozytywnie nastawieni. Natomiast zimą „króluje” melatonina. Ona reguluje nam sen, decyduje, kiedy czuwamy i jesteśmy aktywni. I wtedy ten organizm jest trochę zagubiony, oczekuje powrotu do właściwego balansu – kiedy światła mamy dużo.

Krzysztof Kaszubski: Jeśli chodzi o pana podwładnych, wolałby pan, żeby była wiosna – bo wtedy są bardziej kreatywni.

Jarosław Jaszczur-Nowicki: Zdecydowanie tak. Tak, jak wspominałem, człowiek w naszym umiarkowanym klimacie ma tendencję do tego, że zimą nabiera masy tłuszczowej, która tak naprawdę stanowi swojego rodzaju zabezpieczenie dla organizmu, ale jest jednocześnie obciążająca. Mówiąc kolokwialnie, muli organizm. I kiedy na zewnątrz jest trochę cieplej, pojawia się słońce, chętniej wychodzimy z domu i dotleniamy się.

 

Posłuchaj całej rozmowy  z Jarosławem Jaszczurem-Nowickim

 

(kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiosna, Jarosław Jaszczur-Nowicki
Piknik naukowy z Kopernikiem i wspólne świętowanie równonocy wiosennej w Olsztynie

Wiosna zaczyna się w Olsztynie - to hasło pikniku, który w przeddzień równonocy wiosennej, odbył się w stolicy Warmii i Mazur. Tytuł pikniku nie był przypadkowy....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV