Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jarosław Krajewski: Przyszłością Polski są rodziny z dziećmi. Dlatego rozszerzyliśmy program 500 plus na każde dziecko

Jarosław Krajewski. Fot. screen TVP

Planowana obniżka podatku PIT z 18 do 17 procent była jednym z tematów Porannych pytań Radia Olsztyn. Gościem audycji był poseł PiS Jarosław Krajewski, który podkreślał, że z tego rozwiązania miałoby skorzystać 25 milionów osób. Poseł PiS skomentował także rozszerzenie programu Rodzina 500 plus.

Zmiana dotyczy osób zarabiających do 85 528 złotych rocznie. Dla podatników z wyższą pensją stawka PIT nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła 32 procent. Business Centre Club obawia się, że zmiany w podatku PIT uderzą w samorządy, które będą miały mniejsze wpływy. Poseł Jarosław Krajewski jest innego zdania:

Nie tylko dochody budżetu państwa się zwiększyły, ale także dochody jednostek samorządu terytorialnego uległy poprawie. Pamiętamy, że jeśli to samorząd jest wykonawcą pewnych działań, to niezbędne jest zabezpieczenie środków z budżetu państwa.

Rządowy projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada m.in. obniżenie PIT z 18 do 17 procent trafił do Sejmu pod koniec lipca. Przewidziane rozwiązania mają wejść w życie 1 października.

Jarosław Krajewski odniósł się także do programu 500 plus. Przypomnijmy, od tygodnia wnioski do programu można składać także tradycyjną drogą papierową. Teraz świadczenie będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Poseł PiS zwrócił uwagę, że złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Podkreślał, jednak, że wyrównanie w miesiącu wyborczym nie jest „kupowaniem głosów”:

W żadnym wypadku tak nie jest. Myślimy o przyszłości Polski, o tą przyszłością są rodziny z dziećmi. To bardzo istotne, że program Rodzina 500 plus został rozszerzony na każde dziecko. Warto pamiętać, że program wszedł w życie od 1 lipca. Niektóre samorządy już wypłaciły środki w ramach 500 plus na każde dziecko.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Jarosławem Krajewskim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, PIT, 500 plus
Andrzej Maciejewski: Nie ma mojej zgody na PSL i nie chcę być świadkiem klęski Kukiz’15

- Klub Kukiz'15 rozpoczyna nową przygodę z nowym partnerem o nazwie PSL, z którym mi nie po drodze - tak rezygnację z członkostwa w klubie Kukiz'15...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV