Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jarosław Szunejko: trzeba rozsądnie przeprowadzić zmiany

Jarosław Szunejko, przewodniczący OPZZ na Warmii i Mazurach. Fot. K. Ośko

– Jesteśmy za ograniczeniem handlu w niedziele – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Jarosław Szunejko. Przewodniczący OPZZ na Warmii i Mazurach odniósł się do obywatelskiego projektu ustawy. Podpisy pod nim zbierają m.in. związkowcy z „Solidarności”.

Projekt zawiera dwa warianty. To całkowity zakaz lub ograniczenie handlu w niedziele. W tym drugim przypadku mogłyby być otwarte m.in. małe stacje benzynowe czy kioski o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. – Całkowity zakaz byłby zdecydowanie bardziej restrykcyjny i dotkliwy – uważa Jarosław Szunejko. Zamknięte byłyby m.in. sklepy franczyzowe, które teraz pracują nawet w święta, pod warunkiem, że za ladą stoi ich właściciel lub osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. – Przewiduje się, że około 25-85 tysięcy osób mogłoby stracić pracę. Istotną sprawą jest także brak dostępu do zatrudnienia dla osób mniej dyspozycyjnych, czyli m.in. studentów czy osób dorabiających w weekendy. Tej możliwości byłyby pozbawione – ocenił przewodniczący OPZZ na Warmii i Mazurach.

Utrata pracy to także problem, który może się pojawić w trakcie reformy oświaty. Do niej również odniósł się Jarosław Szunejko. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Edukacji Narodowej mają być zlikwidowane gimnazja. Zdaniem gościa Porannych Pytań, zmiany dotkną nauczycieli i pracowników administracji. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że zwolnionych będzie ok. 45 tysięcy pedagogów. – Trudno mi uwierzyć, że zwolnień prawie nie będzie, a reforma mogłaby być przeprowadzona w sposób bezproblemowy, bezkosztowy i niezauważalny – przyznał Jarosław Szunejko.

 

Posłuchaj całej rozmowy Leszka Cimocha z Jarosławem Szunejką

00:00 / 00:00

 

(lc/kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, OPZZ, Jarosław Szunejko
Józef Dziki: jeżeli nie będzie handlu w niedzielę, nie będziemy chodzić głodni

Ponad 100 tysięcy podpisów zebrali przedstawiciele "Solidarności" pod projektem ustawy zakładającym zakaz handlu w niedzielę. Akcja potrwa do końca sierpnia. Józef Dziki, przewodniczący Związku Zawodowego Solidarność...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV