Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jarosław Zieliński: Będą otwierane kolejne posterunki zamknięte za rządów PO i PSL

Minister Jarosław Zieliński otworzył posterunek w Wydminach, fot. M.Zbrożek

Do tej pory w całym kraju reaktywowane zostały 62 posterunki policji i przywracane będą kolejne, powiedział gość Porannych Pytań  wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Wczoraj w Wydminach w powiecie giżyckim otwarty został pierwszy reaktywowany posterunek w województwie warmińsko-mazurskim.  

W Wydminach będzie pełniło służbę 5 policjantów. Posterunek obejmie swoim działaniem gminy Wydminy, Miłki i Kruklanki.

Małgorzata Zbrożek: Na mapę Polski powracają lokalne posterunki, w poniedziałek został otwarty posterunek w Wydminach. Czy wiadomo, ile jeszcze miejscowości odzyska posterunek?

Jarosław Zieliński: Nie ma założonego z góry limitu, ile posterunków powróci na mapę Polski, ale ten proces trwa. Trwa dlatego, gdyż nie wszędzie mamy warunki, by je reaktywować. W czasach rządów PO i PSL zlikwidowano ich ponad połowę, było ponad 800 a zostało mniej niż 400. Odbyliśmy mnóstwo konsultacji, w skali Polski uczestniczyło w nich ponad 220 tys. obywateli. Na czoło wysuwał się w nich postulat przywrócenia posterunków. Ponad 60 już przywracanie kolejnych posterunków w miejscowościach gminnych. Przewidzieliśmy osobno 100 mln złotych na budowę posterunków tam gdzie nie ma budynków. Ten proces potrwa, bo likwidować jest łatwo a na odtworzenie trzeba czasu.

Małgorzata Zbrożek: Mały ruch graniczny. Czy ustały przyczyny jego zawieszenia?

Jarosław Zieliński: Nie ustały przyczyny dotyczące bezpieczeństwa, przeciwnie są jeszcze bardziej wyraziste, nie zmienią się też szybko przyczyny ekonomiczne. Wpływy do budżetu państwa wyraźnie się zwiększyły po zamknięciu, to znaczy, że spadł przemyt i więcej kupuje się towarów akcyzowych, Przedtem Polacy więcej kupowali w obwodzie niż Rosjanie u nas. Ekonomicznie mały ruch graniczny nie był uzasadniony, ale pierwszą przyczyną jego zawieszenia było bezpieczeństwo.

Małgorzata Zbrożek: Czy czeka nas zmiana przepisów dotyczących straży miejskiej?

Jarosław Zieliński: Przygotowujemy zmiany w prawie, przed końcem roku będzie posiedzenie międzyresortowego zespołu. Postulatów jest dużo, więc zespoły mają jeszcze dużo pracy. Postulaty są różne i rozbieżne. Na dzisiaj więc zmian nie rekomendujemy. Daleko jest do końca pracy.

Małgorzata Zbrożek: Czy są plany przywrócenia strażom kompetencji do kontroli ruchu drogowego poprzez fotoradary?

Jarosław Zieliński: Jeszcze jako ugrupowanie opozycyjne opowiedzieliśmy się za odebraniem tych uprawnień gminom. Raczej służyło to uprawnienie wzmacnianiu budżetów samorządowych a niekoniecznie podwyższeniu bezpieczeństwa na drogach. Najważniejsza jest prewencja. Nie ma sensu ustawianie fotoradarów w miejscach przypadkowych, żeby kierowca znienacka był fotografowany.

Małgorzata Zbrożek: Plac Piłsudskiego w Warszawie został zamknięty ze względów bezpieczeństwa. O co chodzi?

Jarosław Zieliński: Plac nie zostanie ogrodzony, będzie ogólnie dostępny, ale nie będzie przedmiotem sporów, wywołanych przez działaczkę PO Hannę Gronkiewicz-Waltz. Wojewoda zapewni prawidłowe nim administrowanie.

Posłuchaj rozmowy z Jarosławem Zielińskim.

00:00 / 00:00

Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mały ruch graniczny
Nie można wznowić małego ruchu granicznego z Rosją. Przyczyną są względy bezpieczeństwa

Kontynuowanie zawieszenia małego ruchu granicznego z Rosją jest podyktowane względami bezpieczeństwa - powiedział w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych Jakub Skiba. Przywrócenia małego ruchu granicznego z Rosją...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV