Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkiem kierowców. Są nowe przepisy ruchu drogowego

Korytarz życia. Fot. Justyna Zybura

Obowiązek tworzenia tzw. „korytarza życia” i jazdy „na suwak” wprowadza nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która została w piątek bez poprawek przyjęta przez Senat. Nowe przepisy mają wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia.

Za nowelizacją głosowało 84 senatorów. Nikt nie głosował przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Celem nowych rozwiązań jest zapewnienie krótszego czasu przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek jazdy „na suwak”, co ma zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku jeden z nich się kończy.

Jak wyjaśnił podinsp. Radosław Kobryś, „korytarza życia nie robimy wówczas, kiedy widzimy pojazdy uprzywilejowane za nami. Robimy go już wtedy, kiedy nie mamy możliwości przejazdu, bo jest wypadek”.

Od samego początku, kierowcy pierwszych pojazdów, którzy widzą, że nie przejadą, bo coś się wydarzyło, powinni zjechać na boki i ten korytarz zainicjować”. „Jeżeli chodzi o korytarze życia, to Polacy naprawdę już umieją je robić, dlatego nie przewidujemy w tym zakresie lawiny mandatów

– dodał.

Policjant nadmienił, że czasem znajdują się osoby, które nie stosują się do reguł, „teraz my, jako egzekwujący przepisy, będziemy mieli więcej możliwości przekonywania takich kierowców, że nie warto tak robić” – uściślił Kobryś. Policjant będzie miał możliwość zastosowania tzw. dowolności w mandacie za niestosowanie przepisu – kara może wynosić od 20 do 500 złotych.

Z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że dzięki wprowadzeniu „korytarzy życia” i jazdy „na suwak” poprawi się bezpieczeństwo na polskich drogach.

Wprowadzając te przepisy chcemy, aby każdy z kierowców miał świadomość tego, że zdrowie i życie poszkodowanych często zależy od jego zachowania. Często zależy od tego, czy kierowca umożliwi samochodom ratunkowym przejazd czy nie

– powiedział minister Adamczyk.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, ruch drogowy, przepisy, korytarz życia, Radosław Kobryś
Śmiertelny wypadek koło Pieniężna. Nie żyje siedmiomiesięczne dziecko

Tragiczny wypadek w Jesionowie koło Pieniężna. Przed południem kierująca osobowym Volkswagenem z nieznanych przyczyn zjechała z drogi i uderzyła w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku zmarło...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV