Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeden na Jednego czyli PiS kontra PSL. Czy cały region stanie się specjalną strefą ekonomiczną?

Wioletta Śląska-Zyśk – PSL i Dariusz Rudnik – PiS

Marek Lewiński: W zeszłym tygodniu premier odwiedził fabrykę mebli w Piszu. Powiedział tam Radiu Olsztyn, że WiM powinna w całości stać się specjalną strefą ekonomiczną? Czy to dobry pomysł?

Odpowiadali:

Wioletta Śląska-Zyśk – PSL,
Dariusz Rudnik – PiS

Wioletta Śląska-Zyśk: Region ma najwyższą pomoc UE, na poziomie 70%. Niemal 50% obszaru Warmii i Mazur, to parki i rezerwaty, dobrze więc byłoby, gdyby region mógł skorzystać z pomocy państwa. To że strefą zostałoby objęte całe województwo, nie oznacza, że mogą wejść inwestycje, bo na to trzeba mieć uzbrojone tereny a nie każdy samorząd na to stać. Barierą dla inwestorów są też problemy komunikacyjne, problemy z dotarciem.

Marek Lewiński: Dlaczego zamiast tworzyć strefę nie zlikwidować podatku dochodowego dla wszystkich przedsiębiorstw działających w regionie?

Dariusz Rudnik: Takie rozwiązania są brane pod uwagę, ale na to potrzeba czasu. W tej chwili mamy w UE głosy, że Polska rozwija się zbyt szybko, że przyciąga miejsca pracy, Macron żądał ograniczenia przepływu pracowników, co Bardzo dobrze, że premier zapala zielone światło dla najsłabiej rozwiniętego przemysłowo regionu. Z informacji pod prezesa strefy wynika, że nacisk będzie położony na rozwój nowoczesnego przemysłu, innowacyjnego, czystego a nie montowni. Konieczny będzie wkład przedsiębiorcy, musi być zapewniony właściwy pakiet socjalny dla załogi, by powstały stabilne miejsc pracy i by rozwój regionu był równomierny.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Wiolettą Śląską-Zyśk i Dariuszem Rudnikiem.

00:00 / 00:00
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV