Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
IMIENINY: Aleksego, Bogdana, Martyny
EUR: 4.3076 CHF: 3.6816
USD: 3.6828 GBP: 4.8811
Logowanie
 

Jeden na Jednego, czyli PiS kontra Kukiz’15. Dyskutowano o budżecie i zmianie czasu

Od prawej: Radosław Nojman i Tomasz Pitura

„Jeden na Jednego”, czyli starcie opozycji z partią rządzącą. Goście audycji rozmawiali o projekcie budżetu państwa i propozycji odejścia od zmiany czasu z letniego na zimowy.

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli:

  • Radosław Nojman – sekretarz Zarządu Okręgu PiS na Olsztyn
  • Tomasz Pitura – Stowarzyszenie Kukiz’15

Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki przedstawił  w Sejmie projekt budżetu na przyszły rok. Podkreślił, że znacznie więcej środków zostanie przeznaczonych na cele społeczne.

Na przyszły rok rząd PiS zaplanował rekordowe wydatki – niemal 400 mld zł. Prawie 25 mld zł pójdzie na program 500 zł plus. Kolejne 9 mld zł pochłonie spełnienie przedwyborczej obietnicy obniżenia wieku emerytalnego. Dodatkowe 6 mld zł zostanie przeznaczone na sfinansowanie bezpłatnych leków dla seniorów, a 4 mld zł – na zwiększenie finansowania obronności. W sumie wydatki całego sektora finansów publicznych przekroczą 800 mld zł.

Tomasz Pitura:

To kolejna propaganda PiSu. Dużo się mówi o oszczędnościach, o karuzelach VAT-owskich, o ogromnej nadwyżce budżetowej. Prawda jest taka, że PiS próbował podnieść ceny na nośniki energii: gaz, prąd, próbował wprowadzić podatek drogowy. Najniższa pensja krajowa wzrosła zaledwie o 5% z 2000 na 2100 złotych. Jestem przeciwnikiem rozdawnictwa. To, co się udało to program 500 plus, jakiejś grupie to pomogło. Ciągle żyjemy na kredyt.

Radosław Nojman:

Nie zgadzam się z tymi zarzutami. Wiemy, z jakim bagażem przyszło się zmierzyć rządowi PiS. Miałem okazję być we wtorek w Sejmie i przysłuchiwać się debacie budżetowej i wystąpieniu wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Było ono miażdżące dla opozycji, skala nadużyć przy podatku VAT była ogromna. Projekt budżetu jest realistyczny. To bardzo dobry budżet dla państwa i dla obywateli. To budżet solidarnościowy, aż 75% pójdzie na cele społeczne. Również są środki na cele rozwoju gospodarczego, długoterminowego.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 r. Tutaj politycy byli zgodni i też poparli ten projekt.

Posłuchaj całej audycji.

00:00 / 00:00
Redakcja: ASocha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Niepełnosprawni artyści odebrali nagrody w konkursie „Moja Ojczyzna”

Po raz 15 odbył się Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Sztuka Osób Niepełnosprawnych". W Olsztynie podczas uroczystej gali nagrody odebrali laureaci, którzy malowali, rysowali, rzeźbili lub pracowali z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV