Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
IMIENINY: Bogusława, Gracjana, Laury
EUR: 4.2217 CHF: 3.6227
USD: 3.5786 GBP: 4.8061
Logowanie
 

„Jeden na Jednego”, czyli PiS kontra PO. Rozmawiano o propozycjach zmian w KRS-ie i Sądzie Najwyższym

Od lewej: Jarosław Słoma (PO) i Dariusz Rudnik (PiS). Fot. A.Podbielska

W audycji Jeden na Jednego ścierały się poglądy przedstawicieli partii rządzącej i opozycji. Dyskusję zdominowały   propozycje zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, a także  zmiany  ordynacji wyborczej w wyborach do samorządu.

Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość.

Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym

Sejm przeprowadził I czytanie zgłoszonego we wrześniu przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu noweli ustawy o KRS – w miejsce zawetowanego w lipcu. Zakłada on m.in wybór przez Sejm 15 członków KRS – sędziów większością 3/5 głosów. W przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Dotychczas członków KRS – sędziów wybierały środowiska sędziowskie.

Poseł Stanisław Piotrowicz zadeklarował, że Prawo i Sprawiedliwość w pełni popiera konieczność dalszych prac nad prezydenckim projektem. Ocenił, że przy reformie KRS chodzi „nie tylko o szybkość postępowania”, bo o to – jak mówił – „zatroszczymy się podczas kolejnych projektów ustaw, które będą się wiązały z procedurą”. Nie chodzi nam tylko o zmiany o charakterze strukturalnym, ale i również o zmiany o charakterze personalnym – podkreślił poseł PiS.

Borys Budka ocenił, że prezydent swoim projektem „podcina gałąź, na której siedzi”. Jego zdaniem, kierując się logiką, zawartą w projekcie, większość w parlamencie może „skrócić kadencję prezydenta”. Poinformował, że w imieniu PO złożył wniosek o odrzucenie prezydenckiego projektu.

Przed Sejmem w trakcie debaty protestowało kilkadziesiąt osób. „Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo”; „Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska”, „Zamach na sądy = Trybunał Stanu” – głosiły hasła. Manifestanci mieli flagi Polski i UE, była też czarna, żałobna. 

Zmiana ordynacji wyborczej

Klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy zakładającej likwidację okręgów jednomandatowych oraz ustalenie granic nowych okręgów wyborczych. Taką możliwość stwarza projekt noweli zasad organizacji wyborów przez wprowadzenie na szczebel powiatowy komisarzy wyborczych. Granice okręgów wyznaczy komisarz wojewódzki na wniosek komisarza powiatowego. Od jego rozstrzygnięcia będzie można się odwołać do Państwowej Komisji Wyborczej. Chodzi też o ograniczenie kadencyjności do maksymalnie dwóch. Można będzie np. kandydować do rady gminy czy powiatu, nie mieszkając na ich terenie.

Przy wyborach pracować będą dwie komisje: jedna ma czuwać nad procesem głosowania, druga policzy głosy. Głosowanie ma być rejestrowane, podobnie jak posiedzenia rad gmin. Co dla regionu oznaczałoby na przykład zmienienie części okręgów wyborczych?

Posłuchaj jak goście Marka Lewińskiego odnieśli się do tych tematów.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jarosław Słoma
W „Jeden na Jednego” o rocznicy Zbrodni Wołyńskiej i zarzutach wobec byłego szefa olsztyńskiej polikliniki. Komentują: Bożenna Ulewicz i Jarosław Słoma

Jeden na Jednego, czyli starcie opozycji z partią rządzącą. Goście audycji rozmawiali o kolejnej rocznicy Rzezi Wołyńskiej oraz o sprawie byłego dyrektora szpitala MSWiA w Olsztynie,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV