Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeden z liderów elbląskiej Solidarności wyróżniony przez prezydenta RP

Fot. IPN Gdańsk Krzyże Wolności i Solidarności

Waldemar Szadkowski – jeden z liderów elbląskiej Solidarności nagrodzony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności. Razem z nim odznaczenia odebrali jeszcze trzej opozycjoniści z Elbląga: Brunon Głatki, Andrzej Skrobun i pośmiertnie Leszek Dahlke.  

Uroczystość odbyła się w legendarnej Hali BHP w gdańskiej Stoczni. Krzyże Wolności i Solidarności wręczał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Podczas uroczystości w Gdańsku nagrodzonych zostało 39 kolejnych działaczy z Wybrzeża.

To rzesza bezimiennych bohaterów, nie ma ich nazwisk w tytułach mediów. A swoje zrobili i należy im się wdzięczność nas obywateli – podkreśla Tadeusz Chmielewski, lider elbląskiej Solidarności, członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku i Rady Konsultacyjnej ds. Osób Represjonowanych  w naszym województwie:

Zawsze w gronie tych zasłużonych znajdują się osoby z Elbląga, które walczyły w opozycji zarówno w Grudniu 70, jak i później do 1989 roku.

Krzyż Wolności i Solidarności przyznawany jest od 2011 roku   zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956–1989  za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jarosław Szarek, Waldemar Szadkowski, Brunon Głatki, Andrzej Skrobun, Leszek Dahlke
„Żołnierz w służbie historii”, czyli zapomniani bohaterowie oczami młodego pokolenia

Rozpoczął się konkurs "Żołnierz w służbie historii" przeznaczony dla uczniów klas mundurowych. O idei  i zasadach przedsięwzięcia opowiadali przedstawiciele kierownictwa MON oraz IPN. Jak mówił wiceminister...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV