Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeden z najciekawszych polskich debiutów w końcu w kinach!

„Eastern” Piotra Adamskiego pojawi się w kinach 26 czerwca. Marcowa premiera została przesunięta przez pandemię koronawirusa.

Szokująca wizja Polski. W tej alternatywnej, dystopijnej rzeczywistości za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Obserwujemy świat, w którym broń jest legalna, naboje można kupić na stacji benzynowej, a życie ludzi reguluje wprowadzony przez państwo bezwzględny kodeks krwi. Dwie dziewczyny zostają wplątane w porachunki między sąsiadującymi rodzinami. Czy możliwe jest odrzucenie zasad rządzących wszechogarniającą kulturą zemsty, pełną przemocy i terroru?

„Eastern” otrzymał trzy nagrody na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie: dla Mai Pankiewicz za odkrycie aktorskie, dla zespołu PRO8L3M za najlepszą muzykę, a także Nagrodę Dziennikarzy za m.in. „przełamywanie konwencji, nieustanne zaskakiwanie widza oraz dwie postaci dziewczęce, których mogłyby pozazdrościć produkcje Marvela”.

Film jest pełnometrażowym debiutem Piotra Adamskiego, który jest zarówno reżyserem filmowym, jak i artystą wizualnym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. W Studiu Munka SFP wyreżyserował już krótkometrażowy film „Otwarcie”, który przyniósł mu szereg nagród w kraju i za granicą. Natomiast autorem zdjęć do  „Eastern” jest Bartosz Nalazek, absolwent PWSFTViT oraz asystent Janusza Kamińskiego przy ostatnich filmach Stevena Spielberga. Nalazek ma na swoim koncie zdjęcia m.in. do serialu „Artyści”. W efekcie współpracy dwóch twórców powstał film niezwykle oryginalny pod względem wizualnym, wyraźnie wybijający się na tle rodzimej produkcji filmowej.

Na pierwszy plan w „Easternie” wybijają się mocne, wyraziste postaci kobiece – dwie odważne dziewczyny. Niezwykły duet młodych aktorek doczekał się po koszalińskim pokazie wielu pochwał: „Jak pisał Martin Rieszke (Filmawka.pl): „A rewelacyjne Maja Pankiewicz i Paulina Krzyżańska są twarzami tej szczerości. Nie udają kogoś kim nie są, nie wzorują się na zabijakach z filmów jak 14-letni maniacy produkcji klasy B. Cały czas zachowują swoją naturę – twardą, nieustępliwą lecz równocześnie nie zapominają o swojej naturalnej stronie, niepozbawionej empatii i współczucia”.

 

Autor: Ł.A/mat. prasowe
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino
Warty ponad 5 milionów nielegalny tytoń w Warmińsko-Mazurskiem i na Mazowszu. „To była akcja olsztyńskiej KAS i policji”

Ponad 10 ton suszu tytoniowego o wartości ponad 5 milionów złotych zajęli pod koniec maja funkcjonariusze olsztyńskiej Krajowej Administracji Skarbowej oraz policji. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV