Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jedna sprawa dwa różne wyroki. Tym razem Forum Rozwoju Olsztyna przegrało z MPEC-em

Olsztyński MPEC nie musi  udostępniać informacji Stowarzyszeniu Forum Rozwoju Olsztyna. Taka jest decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który ponownie rozpatrzył  sprawę. Spór dotyczy odmowy udostępnienia Stowarzyszeniu  rejestru umów zawartych przez MPEC. 

Skład sędziowski zauważył, że żądana informacja jest tak zwaną informacją przetworzoną, której – w myśl prawa – Stowarzyszenie nie może otrzymać, bo nie wykazało szczególnego interesu publicznego swojej inicjatywy. Chodzi o umowy zawierane przez MPEC od początku 2014 roku do kwietnia 2016 roku.

Dlaczego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zajmował się sprawą po raz kolejny, skoro Forum Rozwoju Olsztyna wygrało i zapadł już prawomocny wyrok?
Mimo upływu czasu MPEC nie ujawnił umów cywilnoprawnych, bo jak twierdził radca prawny Olgierd Zygmunt wyrok nie nakazał „ujawnienia informacji, tylko uchylił zaskarżone decyzje”. Stowarzyszenie poszło więc do sądu ponownie. Ten kolejny raz przyjrzał się dowodom i wydał inny wyrok – tym razem na korzyść spółki.

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dopiero teraz spółka MPEC wykazała, że ilość żądanych informacji, ich zakres i kryteria doboru niewątpliwie stanowią informację przetworzoną.Tych ustaleń brakowało w pierwszych decyzjach, w których rozstrzygał sąd

– mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Piotr Chybicki.

Wzięto pod uwagę argumentację Olgierda Zygmunta, radcy prawnego spółki MPEC, który stawił się na sali sądowej. Podkreślał, że zdaniem spółki mowa tu o informacji przetworzonej. W ocenie sądu Forum Rozwoju Olsztyna nie wykazało szczególnego interesu publicznego w uzyskaniu takich informacji.

Oczywiście było to skutkiem przekonania Stowarzyszenia, iż wyrok [korzystny dla FRO – przyp.red.] tutejszego sądu z dnia 8 listopada, przesądził o charakterze żądanych informacji. Tak też było, ale w tamtych okolicznościach faktycznych, czyli kiedy spółka MPEC nie poczuwała się do wykazania, że mamy do czynienia z informacją przetworzoną. Ta decyzja nie stoi wspak z poprzednim wyrokiem.

– podkreślił sędzia Piotr Chybicki.

Przedstawiciele Forum Rozwoju Olsztyna byli zaskoczeni decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Paweł Szczur nie wykluczył odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: MLewiński
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, Mpec, Wojewódzki Sąd Administracyjny, fro
Dwa lata więzienia. Ksiądz oskarżony o molestowanie seksualne dzieci usłyszał wyrok

Dwa lata więzienia - taki wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie w sprawie byłego proboszcza parafii w Garbnie oskarżonego o seksualne wykorzystanie dziewczynek w wieku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV