Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jedzenie w szpitalach może szkodzić pacjentom. NIK sprawdził także placówki w regionie

 Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jakość jedzenia w szpitalach. Okazało się, że chorzy dostają   za mało warzyw i owoców, a za dużo tłustych potraw.  Podobnie jest   na Warmii i Mazurach, gdzie poddano inspekcji wybrane jednostki służby zdrowia.

Szpitalna kuchnia nie tylko nie pomaga pacjentom w powrocie do zdrowia, ale może wręcz zaszkodzić.

Niedobory składników odżywczych, mogących spowodować uszczerbek na zdrowiu pacjentów – odwapnienie czy zaburzenia w funkcjonowaniu nerek. Niedoborom tym towarzyszyła nadpodaż witaminy A, która w nadmiarze może być toksyczna

– alarmuje prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Izba sprawdziła też wybrane szpitale na Warmii i Mazurach. – Na podstawie kontroli w 3 szpitalach powiatowych – w Morągu, Kętrzynie i Lidzbarku Warmińskim – stwierdziliśmy, że ta opinia się potwierdza: z jakością żywienia nie jest najlepiej – przyznaje Andrzej Zyśk, dyrektor delegatury NIK w Olsztynie. Najmniej uwag było do szpitala w Morągu, który ma własną kuchnię i nie korzysta z kateringu.

NIK skorzystała z pomocy Inspekcji Handlowej. Inspekcja sprawdziła szpitale, które nie mają własnej kuchni – i tam właśnie było najgorzej. – Zamiast masła – mix tłuszczów, zamiast sera – produkt seropodobny. Są niedociągnięcia także dotyczące kaloryczności. Katering szpitalny wypada gorzej, niż np. sprawdzany przez nas katering zamawiany przez szkoły i przedszkola – zwraca uwagę Krzysztof Wojciechowski,  Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.

Według raportu NIK, to wszystko efekt niedoborów finansowych. Szpitale nie dostają specjalnej puli pieniędzy na jedzenie, a tylko na leczenie, więc na posiłki zostaje niewiele. Jak pokazuje raport Najwyższej Izby Kontroli, za produkty spożywcze dla jednego pacjenta płacą od 4 do najwyżej 8 złotych dziennie.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jedzenie, szpital
Czy upadłość giżyckiego szpitala rozwiąże jego kłopoty finansowe?

Upadłość giżyckiego szpitala to jedna z propozycji zarządcy sanacyjnego, który ma pomóc rozwiązać kłopoty finansowe placówki. Od 3 lat przed sądem trwa spór o zarządzanie szpitalem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV