Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Maksymiuk: dyrygent to nie biskup, musi mieć cechy przywódcze

Jerzy Maksymiuk, fot. Wiktor Wołkow

Od dzieciństwa wiedział, że skrzypce nie będą instrumentem, z którym zwiąże swoją karierę. Dlatego też grał na fortepianie, nawet po 14 godzin dziennie. Unika słów sława czy popularność, choć koncertował na całym świecie i nagrał około 100 płyt. Barbara Fedoniuk rozmawia ze słynnym dyrygentem – Jerzym Maksymiukiem. 

Jerzy Maksymiuk – polski dyrygent i pianista. Studiował kompozycję pod kierunkiem Piotra Perkowskiego, grę na fortepianie u Jerzego Lefelda oraz dyrygenturę w klasie Bogusława Madeya, w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie).

W 1961 roku został zwycięzcą pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego (obecnie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego).

W latach 1970-1972 był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie. W 1972 roku stanął na czele zespołu złożonego z członków Warszawskiej Opery Kameralnej (od 1973 roku, Polska Orkiestra Kameralna), z którą zyskał międzynarodową sławę.

Rozmowa z Jerzym Maksymiukiem – posłuchaj

Sukcesy odniesione podczas pierwszego tournée z Polską Orkiestrą Kameralną, zwłaszcza w Anglii, zaowocowały kontraktem na nagrania płytowe w firmie EMI i licznymi występami z orkiestrami brytyjskimi, m.in. z London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, English Chamber Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, BBC Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.

W 1981 roku odbył z nią kolejne wielkie tournée koncertowe po Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. W latach 1983-93 stał na czele BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow. Z zespołem tym koncertował także w Polsce – w Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy i w Warszawie.

W 1990 debiutował na koncertach BBC Proms w Royal Albert Hall w Londynie. Podjął też współpracę z English National Opera, z którą przygotował premiery Don Giovanniego Wolfganga Amadeusa Mozarta (w 1991 roku) i Zemsta nietoperza Johanna Straussa (w 1993 roku).

Jerzy Maksymiuk otrzymał szereg tytułów i wyróżnień. Wśród najważniejszych wymienić należy:

  • tytuł doctora honoris causa Strathclyde University w Glasgow (1990)
  • dwukrotnie laureat Gramophone Award: – za „The Confession of Isobel Gowdie” Jamesa MacMillana (EMI) – w 1993 roku oraz za II i III Koncert fortepianowy Nikołaja Medtnera (Hyperion) – w 1995 roku
  • honorowy tytuł Conductor Laureate BBC Scottish Symphony Orchestra (1993).
  • Honorowego obywatela Miasta Białegostoku (2000)
  • odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zazłużony Kulturze Gloria Artis (2005)
  • uhonorowany przez Polską Akademię Fonograficzną Złotym Fryderykiem (2011).

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Fedoniuk, I kto to mówi
Joanna Kondrat: nie nadaję się do maszyn, w których jest mnóstwo trybików

Choć zawiesiła karierę już w przedszkolu, to zdecydowała się powrócić na scenę - dzięki sukcesom podczas studenckich festiwali. W tekstach piosenek uwiecznia swoje troski i niepokoje....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV