Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Sikorski: Kopernik był przygodą mojego życia

Dr Jerzy Sikorski, fot. A.Socha

Gościem Barbary Fedoniuk był doktor nauk historycznych Jerzy Sikorski, którego badania doprowadziły do odnalezienia miejsca pochówku Kopernika we Fromborku. Wcześniej dr Sikorski ustalił miejsce, w którym stał dom Kopernika.

Dr Jerzy Sikorski, zajmował się między innymi życiem Mikołaja Kopernika, historią Olsztyna, Warmii i Mazur oraz terenów Prus Wschodnich. Przygodą intelektualną jego życia było odkrywanie polskości Kopernika.

00:00 / 00:00

Doktor Jerzy Sikorski w tym roku, 25 lipca obchodził 80 urodziny i jest w znakomitej formie. Urodził się w Wilnie, jednak niezbyt chętnie wspomina wraz z siostrą to miasto, bowiem w 1944 roku NKGB aresztowało rodziców. U schyłku października 1944 r. NKGB zdekonspirowało ich matkę jako łączniczkę wileńskiego „Kedywu” ze sztabem AK. Wraz z Barbarą Skargą, również łączniczką zostały wywiezione do „Workuckiego Poprawczego Obozu Pracy”. Na początku stycznia 1945 r. aresztowano ojca ) w czasie wojny polsko-bolszewickiej był żołnierzem I Korpusu Polskiego). Wówczas rodzeństwo Sikorskich wyrzucono z mieszkania. Ojca uratowało zaświadczenie dowódcy sowieckiego, iż pomógł im wydostać się z niemieckiego okrążenia. Zaświadczenie przezornie zaszył w płaszcz i odpruł w więzieniu na Łukiszkach. Ten dokument również otworzył bramy łagru jego matce. Wyjechali z Wilna ostatnim transportem repatriacyjnym w listopadzie 1945 r. Ojciec postanowił osiedlić się w Olsztynie, ponieważ tutaj właśnie ewakuowało się, niemal w komplecie, dawne wileńskie Kuratorium Szkolne, w którym pracował i do którego teraz mógł powrócić.

Matka w okresie nasilonego stalinizmu została odsunięta od pracy nauczycielki. Kłopoty matki na tle politycznym dotyczyły także i Jerzego Sikorskiego. Po maturze w 1953 r., w ciągu dwóch lat nie mógł dostać się na żadną uczelnię, choć egzaminy zdawał pomyślnie (w Gdańsku, Warszawie, Toruniu i Poznaniu), każdorazowo otrzymując charakterystyczną pocztówkę z wydrukowaną formułą: „nie przyjęty z braku miejsc”. Gdy w końcu, za namową polonistki Janiny Kirkickiej, zdecydowałem się zapisać na dwuletnie studium nauczycielskie w Olsztynie, również i tutaj po dwóch tygodniach dyrektor Bolesław Wytrążek polecił mu opuścić uczelnię – taka była decyzja Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

W zaistniałej sytuacji dyrektor Muzeum Mazurskiego Hieronim Skurpski zasugerował jego matce, aby „zniknął” z Olsztyna. Jesienią 1954 r. podjął pracę w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Praca w tamtejszym muzeum, jak i osoba wielkiego astronoma, który spędził we Fromborku większość swego  życia, wywarły na historyku duże wrażenie. Od jesieni 1955 r. podjął studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zgłosił się na seminarium magisterskie do profesora Karola Górskiego, wybitnego znawcy dziejów państwa krzyżackiego w Prusach, a także biskupstwa warmińskiego w epoce Mikołaja Kopernika. Pod kierunkiem tegoż profesora napisał dysertację doktorską Monarchia polska i Warmia u schyłku XV wieku. Zagadnienia prawno-ustrojowe i polityczne (wyd. Olsztyn 1978).

Doktor Sikorski na podstawie badań archiwum kapituły warmińskiej oraz czasów Kopernika znalazł dokładną lokalizację kurii Kopernika, której nikt dotychczas nie zidentyfikował w terenie.

Wspólna z prof. Marianem Biskupem odkryli Lokacje łanów opuszczonych (Locationes mansorum desertorum). Okazało się, że żaden z badaczy niemieckich nie zdecydował się na opublikowanie w całości tak istotnego rękopisu Kopernika, który liczył aż 15 stron.

Początki pracy zawodowej dr. Sikorskiego były związane z muzealnictwem – w latach 1954–1955 z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i w latach 1961–1962 z Muzeum Warmińskim na zamku w Lidzbarku. W 1963 r. zaproponowano mu pracę w powołanym wówczas do życia Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. W latach 1970–1983 pełnił funkcję dyrektora tej placówki. Potem wróciłem do muzealnictwa i w latach 1983–1987 był dyrektorem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Po 1990 roku podjął pracę w administracji rządowej – w urzędzie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w którym przepracował ponad 20 lat.

Książki dr. Jerzego Sikorskiego:

Mikołaj Kopernik na Warmii (1971)

Frombork (1972)

Dzieje Warmii i Mazur w zarysie (1981)

Grunwald w pamięci Polaków (1991)

Stary ratusz w Olsztynie na tle dziejów miasta (1999)

Galopem przez stulecia : Olsztyn 1353-2003 (2003)

Prywatne życie Mikołaja Kopernika (2011)

(Opracowano na podstawie biografii dr. Jerzego Sikorskiego na http://www.jerzysikorski.pl)

Dr Jerzy Sikorski, fot. A.Socha

(as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kopernik
Odkręcali astrolabium z pomnika Kopernika w Ełku

W piątek około godziny 21.00 ełccy policjanci patrolujący centrum miasta, w nowo powstałym parku przy ul. Wojska Polskiego w Ełku, zauważyli dwóch młodych mężczyzn, którzy z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV