Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Szmit: powinniśmy się cieszyć z nowo budowanych bezpiecznych dróg na Warmii i Mazurach

Jerzy Szmit. Fot. Łukasz Sadlak

Ponad 200 milionów złotych zostanie przeznaczonych do 2019 roku na likwidację niebezpiecznych miejsc na drogach Warmii i Mazur – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Za te pieniądze zrealizowanych zostanie prawie 40 projektów poprawiających bezpieczeństwo. W miniony weekend wiceminister infrastruktury i budownictwa podpisał w Olsztynie dwa dokumenty, które pozwolą olsztyńskiemu oddziałowi GDDKiA na rozpoczęcie inwestycji. Za 33 miliony złotych przebudowana zostanie droga krajowa nr 63 na odcinku od Borek Wielkich do granicy województwa oraz skrzyżowanie trasy nr 65 z drogą wojewódzką między Oleckiem a Gołdapią na obwodnicy Olecka.

Wiceminister Jerzy Szmit w Porannych Pytaniach mówił także o kończącej się budowie drogi krajowej nr 7 na terenie Warmii i Mazur. Prawdopodobnie jeszcze przed końcem tego roku będzie można jeździć po nowo oddanym odcinku trasy między Miłomłynem a Ostródą. Kolejne odcinki: Nidzica – Napierki i Ostróda Południe – Olsztynek mają być oddane w przyszłym roku.

Jerzy Szmit ma nadzieję, że do końca kadencji rządu, zakończona zostanie budowa obwodnicy Olsztyna.

– Jeśli nie wystąpią jakieś nadzwyczajne wydarzenia na trasie budowy, to koniec 2018 roku będzie realnym terminem zakończenia inwestycji – dodał wiceminister infrastruktury.

Gość Polskiego Radia Olsztyn mówił także o przebudowie drogi numer 16 i podniesieniu jej standardu do trasy szybkiego ruchu. Trwa dyskusja na temat przebiegu drogi od Mrągowa do Ełku. W przeszłości drogowcy pracowali już nad podobnym projektem. Wzbudziło to wiele protestów, zwłaszcza środowisk ekologicznych. Wiceminister infrastruktury i budownictwa przyznał, że jeżeli konsultacje i tym razem będą się przeciągały, będzie to działało na niekorzyść województwa warmińsko-mazurskiego, bo kwota na inwestycje drogowe jest ograniczona.

Wiceminister przekonywał w Porannych Pytaniach, że Olsztyn powinien mieć kolej miejską. W stolicy Warmii i Mazur PKP TLK chce wybudować przystanki przy Al. Wojska Polskiego, na wysokości szkoły elektroniczno-ekonomicznej, przy ul. Hozjusza i na Dajtkach. Jerzy Szmit wyraził nadzieję, że władze Olsztyna przyłączą się do tego projektu i znajdą pieniądze na inwestycje komunikacyjne w okolicach przystanków.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jerzym Szmitem

00:00 / 00:00

 

 

(bsc/kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przebudowa, Jerzy Szmit, modernizacja, DK-16, DK 7
Stawiamy na kolej miejską w Olsztynie i bezpieczne drogi

Olsztyn będzie miał kolej miejską. Polskie Linie Kolejowe zamierzają wybudować 4 przystanki pociągów w Olsztynie. Taka deklaracja padła w stolicy Warmii i Mazur podczas konferencji prasowej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV