Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Wcisła: Mierzeja ma być przekopana w Nowym Świecie

Przekopanie Mierzei Wiślanej ma uzasadnienie społeczno-gospodarcze, chociaż nie odbędzie się to bez ingerencji w środowisko naturalne – tak uważa Urząd Morski w Gdyni i rekomenduje zmianę miejsca budowy kanału.

Mierzeja miała by być przekopana nie w Skowronkach jak pierwotnie planowano, a w miejscu określanym jako Nowy Świat. Mówił o tym w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Jerzy Wcisła, dyrektor biura Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu, a od niedawna przewodniczący Platformy Obywatelskiej w tym mieście.

Podkreślił, że dotąd koncepcja przekopania Mierzei była traktowana politycznie, co nasiliło się podczas kampanii przed ostatnimi wyborami w Elblągu. – Teraz wypowiedzi są bardziej merytoryczne – dodał Jerzy Wcisła.

Teraz rząd musi uznać, że te dokumenty są wiarygodne, by kontynuować dalsze prace. Potem zajmie się nimi Komisja Europejska i dopiero będzie mogła być podjęta decyzja o przygotowaniu projektu technicznego.

– Na te wszystkie działania jest czas do 2018 roku, bo projekt ma być zrealizowany do 2020 – dodał Jerzy Wcisła. (wchr/as)

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wcisła, mierzeja, przekop, skowronki, wislana
Naukowcy zbadali gdzie najbezpieczniej przekopać Mierzeją Wiślaną

Przekopanie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w Piaskach albo Nowym Świecie będzie najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego – oceniają naukowcy. Najgorzej na przyrodę wpłynęłoby przekopanie Mierzei...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV