Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Wilk: Przekop Mierzei Wiślanej to wyjątkowy impuls

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk

– Jestem bardzo zadowolony z prac nad przekopem przez Mierzeję Wiślaną. Jest to wyjątkowy impuls, który może rozwinąć gospodarczo i turystycznie zarówno Elbląg, jak i wszystkie gminy nad Zalewem Wiślanym. – podkreślił w Porannych Pytaniach Polskiego radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk.

Elbląski poseł był sprawozdawcą podczas sejmowych prac nad specustawą o przekopie przez Mierzeję Wiślaną. Ustawa w ubiegłym tygodniu została podpisana przez prezydenta, wchodzi w życie tuż po świętach. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji.

– Pod uwagę brane są tak naprawdę już tylko dwie lokalizacje: Skowronki i Nowy Świat. Pozostałe są wątpliwe ze względu na koszty oraz rozwiązania, w których konieczne byłyby konsultacje z Rosją.

Jerzy Wilk był także współautorem interpelacji, wysłanej niedawno do ministerstwa edukacji narodowej, a dotyczącej sytuacji prawnej nauczycieli, którzy wchodzą w wiek emerytalny.

– Chodziło o problem dotyczący gimnazjów. Ogólny przepis mówi, że w likwidowanych szkołach nauczyciele, którzy mają przepracowaną odpowiednią liczbę lat pracy, w chwili likwidacji szkoły, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Pojawiło się pytanie, czy przepis ma zastosowanie do gimnazjów, co ułatwiłoby rozwiązanie problemów wielu nauczycieli. Być może część z nich skorzystałaby z wcześniejszej emerytury.

Kilka tygodni na antenie Polskiego Radia Olsztyn poruszany został problem podwójnej jakości produktów spożywczych w Unii Europejskiej – pojawiły się doniesienia, że produkt, sprzedawany np. w Niemczech, różni się od produktu sprzedawanego pod tą samą nazwą np. na Słowacji. Podobne doniesienia płynęły z Czech. Poseł Wilk wystosował także w tej sprawie interpelację.

– Niepokojące są podwójne standardy. Jakość tych samych produktów w Austrii czy Niemczech jest znacznie lepsza niż w Polsce czy na Słowacji. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel podkreślił, że sprawa zostanie omówiona na posiedzeniu Rady Europejskiej, na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rybołówstwa.

Były prezydent Elbląga jest  przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. samorządu terytorialnego i członkiem sejmowej komisji samorządu terytorialnego. W styczniu prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński – zapowiadał, że już niebawem powstanie ustawę, która ograniczy liczbę kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta – do dwóch kadencji. – W tej chwili jeszcze nie ma prac na forum komisji. Mówi się o unormowaniu pewnych spraw. Poseł Wilk dodał, że warto zastanowić zarówno nad ograniczeniem ilości kadencji lub ich wydłużeniem do pięciu lat, co przyczyniłoby się do pozytywnych zmian w zarządzanych miejscowościach. Podkreślił także, że jeśli miałoby dojść do jakichkolwiek zmian, to musiałyby one wejść w życie w 2017 roku.

Do wysłuchania rozmowy z Jerzym Wilkiem zaprasza Andrzej Piedziewicz

00:00 / 00:00

 

(APiedziewicz/ŁWęglewski)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PiS, Prawo i Sprawiedliwość
Komu zależy na skłóceniu Polaków i Ukraińców? Posłuchaj debaty publicystycznej Polskiego Radia Olsztyn

Komu może zależeć na skłóceniu Polaków i Ukraińców? Czy ostrzelanie polskiego konsulatu i zbezczeszczenie polskich pomników to przejaw międzynarodowej nienawiści? Na te i inne pytania odpowiadali...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV