Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Wilk: mam nadzieję, że w sprawie reformy sądownictwa dojdzie do kompromisu

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk. Fot. K. Pakulnicki

Każdy, kto miał do czynienia z prawem, dochodzi do wniosku, że reformy sądownictwa w Polsce są potrzebne. Spór jest tylko o zakres tych reform.- powiedział w Porannych Pytaniach poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk.

Mijający tydzień przyniósł wiele emocji w Sejmie, podczas którego Sejmowa Komisja Sprawiedliwości zakończyła prace nad prezydenckimi projektami ustaw, które dotyczyły Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Pojawiły się jednak wątpliwości ze strony kancelarii prezydenta dotyczące poprawek, jakie wprowadziła Sejmowa Komisja Sprawiedliwości. Opozycja z kolei nawołuję prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy.

Jerzy Wilk stwierdził, że dyskusja o ewentualnym wecie prezydenta jest przedwczesna. Podkreślił jednak, że udział w pracach komisji prezydenckiego ministra – Piotra Muchy – był potrzebny. Skrytykował także postawę opozycji w pracach nad reformą polskiego wymiaru sprawiedliwości.

W dalszej części rozmowy poruszono zmiany, do jakich ma dojść w nowej ordynacji do samorządów. Reforma autorstwa Prawa i Sprawiedliwości została skrytykowana przez posłów opozycji oraz przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Jednym z powodów była likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych. Jerzy Wilk podkreślił, że sytuacja jest złożona.

Są gminy, w których jednomandatowe okręgi sprawdzają się, ale też takie, gdzie od ponad 20 lat ten sam wójt i ci sami członkowie rady gminie rządzą w gminie. Jest to tak skostniała struktura, że należy ją przewietrzyć.

Poseł Wilk odniósł się również do wystawiania przez Partię Porozumienie kandydata (Michała Wypija) na prezydenta Olsztyna, która nie była uzgadniania z lokalnymi działaczami Prawa i Sprawiedliwości.

Partia Porozumienie jest samodzielnym bytem politycznym. Albo nastąpiło przejęzyczenie, albo pan Michał Wypij chciałby, żeby tak było. Natomiast na dziś jest on kandydatem na prezydenta Partii Porozumienie. Wydaje mi się, że konferencja była zbyt przedwczesna i zbyt pochopna. 

Jerzy Wilk podkreślił, że dobrym rozwiązaniem byłyby wspólne listy kandydatów – z przedstawicielami Partii Porozumienie i Solidarnej Polski, gdyż podnosi to szansę zdobycia jak największej ilości ewentualnych mandatów w wyborach samorządowych.

Do wysłuchania rozmowy z Jerzym Wilkiem zaprasza Andrzej Piedziewicz

00:00 / 00:00

Redakcja: Ł.Węglewski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PiS, Poranne Pytania, Prawo i Sprawiedliwość
Dariusz Rudnik: Kandydata na prezydenta Olsztyna wystawimy w odpowiednim momencie

Olsztyńskie struktury Prawa i Sprawiedliwości nie mają jeszcze  kandydata na prezydenta miasta w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Rozmowy na ten temat trwają, mówił w Porannych Pytaniach przewodniczący...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV