Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Jeśli zmienimy stan służby zdrowia, to będzie wspólny sukces”. W Olsztynie liderzy Koalicji Europejskiej zapowiedzieli program ochrony zdrowia

fot. Przemysław Getka

Koalicja Europejska przygotowuje program „Europejskiej Ochrony Zdrowia”. Politycy Platformy Obywatelskiej, SLD i Nowoczesnej mówili o tym na spotkaniu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Grzegorz Schetyna przekonywał, że zmiany w polskiej służbie zdrowia będą możliwe tylko przy dużym zaangażowaniu środków unijnych.

Chcemy wynegocjować 100 miliardów więcej. Ile z tego będzie przeznaczonych na służbę zdrowia, to już zależy od projektów. My chcemy dedykować te pieniądze na rzeczy najważniejsze. Mówimy tu m.in. o europejskim programie walki z rakiem. Chcemy przygotować Polskę, żeby być beneficjentem tego programu.

00:00 / 00:00

Oprócz tego Koalicja Europejska zaproponowała utworzenie Narodowego Programu Szczepień za darmo dla wszystkich dzieci. Grzegorz Schetyna mówił również o skróceniu terminu oczekiwania do specjalisty do 21 dni, a czasu oczekiwania na SOR – do 60 minut.

Zgodnie z zapowiedziami Koalicji Europejskiej w każdym województwie miałby również powstać specjalistyczny ośrodek walki z nowotworami, a każda osoba po ukończeniu 50 lat przejdzie bilans zdrowotny. Kolejna punkt tzw. „Europejskiej Ochrony Zdrowia” dotyczy opieki nad ciężarnymi kobietami, które mają mieć dostęp do badań prenatalnych, opieki okołoporodowej i mieć możliwość znieczulenia przy porodzie.

W ocenie Katarzyny Lubnauer, liderki partii Nowoczesna, pozyskanie z Unii dodatkowych stu miliardów złotych jest możliwe.

To zależy też o współpracy międzynarodowej, żeby wspólne tworzyć duże programy europejskie. My, z naszą współpracą na poziomie Europarlamentu, jesteśmy w stanie wpłynąć na całą Europę, żeby zdrowie stało się priorytetem europejskim.

00:00 / 00:00

Katarzyna Lubnauer dodała, że do tej pory środki unijne były główne wykorzystywane na poprawę infrastruktury, a teraz powinny być wydawane na „polepszenie jakości życia Polaków, czyli na przykład na służbę zdrowia”.


Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, Platforma Obywatelska, SLD, szpital dziecięcy, ochrona zdrowia, nowoczesna, Grzegorz Schetyna, Koalicja Europejska
„Ja też tak bym się zachował”. Przewodniczący SLD komentuje reakcję premiera Cimoszewicza po potrąceniu rowerzystki

Nieszczęśliwe wypadki się zdarzają - tak przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty skomentował w Olsztynie wypadek, jaki spowodował Włodzimierz Cimoszewicz. Włodzimierz Cimoszewicz były premier, kandydat Koalicji Europejskiej w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV