Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest apelacja od wyroku w sprawie byłego prezydenta Olsztyna

Ogłoszenie wyroku w sprawie Czesława Jerzego Małkowskiego. Fot. Agnieszka Podbielska

Kobieta, która twierdzi, że została zgwałcona przez byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego złożyła apelację od wyroku uniewinniającego. W najbliższym czasie akta sprawy zostaną przesłane do Sądu Okręgowego w Olsztynie, który rozpozna apelację.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski poinformował, że do sądu rejonowego  wpłynęła apelacja pokrzywdzonej w sprawie kobiety.

Teraz sąd zawiadamia strony o tej apelacji

– powiedział rzecznik i dodał, że po zawiadomieniu stron, akta zostaną przesłane do Sądu Okręgowego w Olsztynie, który rozpozna w tej sprawie apelację.

W ocenie sędziego Dąbrowskiego-Żegalskiego sprawa zostanie rozpoznana jeszcze w tym roku. Wcześniej, w czerwcu, apelację od uniewinnienia Czesława Małkowskiego złożyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Rzecznik prasowy prokuratury Łukasz Janyst informował, że apelacja została wniesiona, ponieważ prokuratura nie zgadza się z ustaleniami faktycznymi sądu w tej sprawie.

Te ustalenia w konsekwencji doprowadziły do uniewinnienia oskarżonego. Ocena prokuratury jest odmienna

– powiedział prokurator Janyst.

Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski w ostatnich dniach grudnia został uniewinniony od dwóch zarzutów dotyczących gwałtu na ciężarnej urzędniczce ratusza. Czynów miał się dopuścić, gdy był prezydentem miasta. W pierwszym rozpoznaniu sprawy przez sąd w Ostródzie został skazany na 5 lat więzienia. W ponownym procesie, który w grudniu ubiegłego roku zakończył się w Olsztynie – został uniewinniony. Nie wiadomo, z jakiego powodu Małkowski został skazany w Ostródzie w 2015 roku, a uniewinniony w 2018 roku w Olsztynie – obie sprawy toczyły się za zamkniętymi drzwiami. Rzecznik sądu i prokurator informowali wcześniej, że w olsztyńskim procesie „materiał dowodowy został pogłębiony”.

Małkowski od początku ujawnienia tzw. seksafery z jego udziałem w styczniu 2008 roku powtarzał, że jest niewinny.

W czasie procesu, który rozpoczął się w 2011 roku (drugi proces ruszył w 2017 roku), Małkowski trzy razy startował w wyborach samorządowych na stanowisko prezydenta Olsztyna. Za każdym razem przegrywał w drugiej turze. Obecnie olsztyńskim radnym.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w apelacja, Czesław Jerzy Małkowski, Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Prokuratura złożyła apelację od wyroku w sprawie byłego prezydenta Olsztyna. Czy proces o zgwałcenie ciężarnej urzędniczki wróci na wokandę?

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku złożyła apelację od wyroku uniewinniającego byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego od zarzutu zgwałcenia ciężarnej urzędniczki. Apelację rozpozna Sąd Okręgowy w Olsztynie. Rzecznik...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV