Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest coraz zimniej dlatego zwracajmy uwagę na bezdomnych

Niskie temperatury mogą zagrażać życiu osób bezdomnych

Dla osób nocujących bez dachu nad głową spadające poniżej zera temperatury mogą stanowić zagrożenie życia.

Straż miejska apeluje abyśmy reagowali, gdy widzimy osobę, której może grozić zamarznięcie. Trzeba zwrócić uwagę na osoby leżące lub śpiące na ławkach w parku, na przystankach autobusowych. W takich przypadkach należy wezwać straż miejską lub pogotowie. Monika Niżniak ze straży miejskiej apeluje też aby nie przeganiać osób chroniących się na klatkach schodowych.

Na Warmii i Mazurach od początku listopada działa bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 można sprawdzić, gdzie są wolne miejsca do spania, jadłodajnie oraz punkty udzielania pomocy finansowej, prawnej i medycznej. Infolinię obsługują dyspozytorzy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, którzy w razie konieczności wzywają policjantów, strażaków lub pogotowie ratunkowe. Numer będzie działał do 31 marca 2017 roku.

Na Warmii i Mazurach noclegownie działają w niemal wszystkich miastach powiatowych. Dla przykładu stołówka dla osób bezdomnych i ubogich Caritas w Olsztynie codziennie wydaje ponad 300 porcji gorącej zupy z chlebem. Według ostatnich danych na Warmii i Mazurach przebywa 1,5 tysiąca osób bezdomnych. Gromadzą się przy śmietnikach, na klatkach schodowych i w holach większych sklepów. Jak grzyby po deszczu powstają też nowe koczowiska – na działkach, w pustostanach i na obrzeżach miast.

 

(iar/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima, bezdomni, mróz
Działa infolinia dla osób bezdomnych

Na Warmii i Mazurach ruszyła dziś (1 listopada) bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Numer będzie działał do 31 marca 2017 roku. Pod numerem telefonu 800...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV