Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest ich coraz mniej, ale wciąż są aktywni. Leśnicy ostrzegają przed kłusownikami

Fot. Ośrodek Rehabilitacji

W lasach elbląskich coraz rzadziej leśnicy natrafiają na wnyki, ale kłusownicy wciąż są aktywni. Ostatnio ich ofiarą padł wilk znaleziony w gminie Godkowo, w powiecie elbląskim.

Zwierzę przeżyło, ale musiało trafić na specjalistyczne leczenie do Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt w Jelonkach. Wilk był w ciężkim stanie, miał bardzo uszkodzoną łapę. Weterynarze walczą o to, by odzyskał zdrowie i sprawność.

Wilk to zwierzę pod ochroną. I wciąż rzadkie. W lasach Wysoczyzny Elbląskiej jest co najmniej jedna wataha. Wilk, który wpadł w pułapkę mimo wszystko miał szczęście, bo został w porę znaleziony. Zajęli się nim wolontariusze i weterynarze z ośrodka w Jelonkach. Dzikie zwierzę wymaga specjalnego podejścia, także w trakcie ratowania mu życia. Trzeba być ostrożnym, bo może zaatakować – tłumaczy Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. Dlatego w każdym przypadku, kiedy znajdziemy w lesie wnyki lub w nich uwięzione zwierzę należy jak najszybciej zgłosić to straży leśnej.

Przypomnijmy, wilki są chronione w całym kraju. Nie wolno ich zabijać, okaleczać, chwytać ani przetrzymywać, a także niszczyć nor i wybierać z nich szczeniąt. Za kłusownictwo grozi kara dwóch lat więzienia.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wilk, wnyki, kłusownicy, nadleśnictwo, leśnicy, Jan Piotrowski
Powiat elbląski walczy z ASF-em. Specjalne zapory zapachowe mają odstraszać dziki

Na odcinku lasu od Kamionka Wielkiego w gminie Tolkmicko do Próchnika, który jest północno - wschodnią dzielnicą Elbląga, pojawiła się zapora zapachowa, która ma odstraszać dziki....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV