Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest pierwsza w tym roku decyzja W-MSSE. Rodzinna firma skorzysta ze specjalnych ulg

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała pierwszą w tym roku decyzję o wsparciu. Otrzymała je rodzinna firma z okolic Ostrołęki.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała pierwsze w tym roku zezwolenie na stosowanie specjalnych ulg podatkowych. 12-letnie zwolnienie z podatku dochodowego otrzymała firma Marex, działająca w powiecie ostrołęckim – bo warmińsko-mazurska strefa od lat obejmuje też północną część województwa mazowieckiego.

Firma Marex zajmuje się produkcją opakowań tekturowych.

To głównie opakowania zbiorcze – opakowania od mebli, po telewizory, artykuły budowlane, spożywcze, chemiczne

– wyjaśnia reprezentujący firmę Hubert Gołębiewski. Jest to polska firma rodzinna, zatrudniająca obecnie ponad 80 osób. Dzięki zwolnieniom podatkowym ma zainwestować 2,1 miliona złotych w maszyny pozwalające na zwiększenie mocy produkcyjnych oraz zatrudnić dodatkowych pięć osób.

Firma będzie nadal działała wyłącznie na terenie powiatu ostrołęckiego. A co z nowymi inwestycjami w województwie warmińsko-mazurskim?

Już szykują się decyzje na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, planujemy pierwszy kwartał tego roku zamknąć około sześcioma decyzjami

– zapewnia Zbigniew Targowski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jego zdaniem cały rok będzie dla regionu dobry – mimo niezbyt korzystnych prognoz dla całej polskiej gospodarki.

Myślę, że poziom inwestycji nie spadnie w porównaniu z 2019. Nie powinniśmy tak bardzo odczuć tego spowolnienia

– uważa Zbigniew Targowski.

Z analiz Strefy wynika, że coraz częściej o wsparcie ubiegają się firmy małe i średnie, reprezentujące polski kapitał, bardzo często – firmy rodzinne. Na Warmii i Mazurach dość łatwo też określić najczęściej spotykane branże.

Od lat już dominują dwie branże: branża meblarska i branża spożywcza. To są dwa silne sektory, w których mamy już pewną przewagę konkurencyjną

– uważa Marcin Czyża, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W ubiegłym roku Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała dwadzieścia jeden decyzji o zwolnieniach podatkowych. Firmy, które je otrzymały, zadeklarowały inwestycje o wartości prawie 300 milionów złotych.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna, video, Marcin Czyża, Zbigniew Targowski, Marex
Świadome wprowadzenie w błąd czy niekompetentni prawnicy? Wojewoda zabrał głos ws. opłat za parkowanie

Olsztyńska Rada Miasta naruszyła zasady równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej – przekonywał w Porannych pytaniach Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Wojewoda tłumaczył, dlaczego unieważnił...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV