Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest pierwszy kandydat na prezydenta Olsztyna. Posłuchaj, jak ocenili go politycy w programie „My Wy Oni”

Goście audycji, od lewej: Izabela Smolińska-Letza, Dariusz Rudnik, prowadzący Marek Lewiński, Henryk Falkowski i Piotr Cieśliński.

Projekt dotyczący kodeksu wyborczego w wyborach samorządowych jest w komisji nadzwyczajnej, sejm pracuje nad ustawami dotyczącymi sądownictwa i samorządowej ordynacji wyborczej, mamy też pierwszego kandydata na prezydenta Olsztyna. To tematy, na które spierali się politycy w programie „My Wy Oni”.

Naszymi gośćmi byli przedstawiciele partii zasiadających w sejmie:

Nowoczesna – Izabela Smolińska-Letza,

Kukiz’15 – Henryk Falkowski,

Platforma Obywatelska – Piotr Cieśliński,

Prawo i Sprawiedliwość – Dariusz Rudnik,

(PSL nie skorzystało z zaproszenia).

Jest pierwszy kandydat na prezydenta Olsztyna. To Michał Wypij z partii Porozumienie. Tą kandydaturą są zaskoczeni olsztyńscy politycy Prawa i Sprawiedliwości, z którym Porozumienie tworzy koalicję rządzącą na szczeblu krajowym. Michał Wypij to szef olsztyńskich struktur partii Porozumienie i doradca wicepremiera Jarosława Gowina. Przekonuje, że ma szansę wygrać wybory w Olsztynie.

Program prowadził Marek Lewiński.

Jak oceniają państwo tę kandydaturę, czy możemy mówić o jakimś nieporozumieniu na prawej stronie sceny politycznej?

Izabela Smolińska-Letza: Pan Michał Wypij, bo chyba tak się nazywa? To młody, ambitny człowiek, świat przed nim stoi otworem, ale rzucanie się na zarządzanie tak dużym miastem, to wydaje mi się, że przecenia swoje siły. Trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, to nie jest zabawa. Mówi się, że nie święci garnki lepią, ale zarządzanie tak dużym miastem to duża odpowiedzialność. Brak cierpliwości u młodego człowieka i uzgodnień na prawicy, wystarczy poczytać komentarze po prawej stronie.

 Pani uśmiechnęła się przy tych słowach.

Henryk Falkowski: Michał Wypij ma 32 lata, nie robił bym mu zarzutu z wieku. Jego wiek, to plus w tak zaśniedziałym środowisku politycznym, jak w Olsztynie. Jest absolwentem LO 4 w Olsztynie, w którym uczę i jestem dumny, że wyszedł z naszej szkoły. Bardzo dobrze sobie radzi w życiu politycznym. Tak trzeba grać z tym układem olsztyńskim. Jest liderem partii Porozumienie na Warmii i Mazurach i koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości. Obecny w Olsztynie wiceprezes tej partii stwierdził, że to jest kandydat tego środowiska na prezydenta. Również pisemnie potwierdził to wicepremier Gowin. PiS w Olsztynie nie ma kandydata, bo jak by miał to już by go przedstawił. Gdy PiS w kraju miał kiedyś sondażach 32% poparcia, to w Olsztynie w wyborach samorządowych ta partia zdobywała 16%. To bardzo dużo mówi o liderach i elitach tej partii w Olsztynie. Mamy tu do czynienia z wypieraniem i walką z ludźmi inteligentnymi. Myślę, że 80% aktywności tej partii w Olsztynie to jest walka we własnych szeregach, a tylko 20% to jest aktywność na zewnątrz. Widzimy nerwowe reakcje i słowa na granicy chamstwa. A poza tym radny, panie Dariuszu Rudniku, tylko krowa nie zmienia poglądów.

Dariusz Rudnik: Dobre porównanie…

Piotr Cieśliński: Wszyscy jesteśmy zaskoczeni tą kandydaturą. Ale nie traktowałbym tej kandydatury przez pryzmat wieku, i to nie dlatego, że ja w wieku 31 lat zostałem posłem, a więc o rok byłem młodszy. To sprawa ambicji, chęci i doświadczenia, ale o tym zadecydują wyborcy.

 A może PO też będzie miała równie młodego kandydata?

Piotr Cieśliński: To nie jest wykluczone, oczywiście. Myślę, że minister Gowin po raz kolejny próbuje grać na nosie politykom PiS-u. O ile wiceprzewodniczącego struktur poinformował o tym, że pan Wypij chce kandydować, to pan Jerzy Szmit twierdzi, że kandydatura nie była uzgodniona, ale niech to powie przedstawiciel PiS-u.

Dariusz Rudnik: Ten pan jest kandydatem samego siebie. Z nikim w PiS-ie swojej kandydatury nie uzgadniał. Jeżeli ugrupowanie pana Gowina dało mu upoważnienie do tego, żeby w ten sposób postępował, to ja się mocno dziwię. Wg zapewnień zarówno Jerzego Szmita, potwierdzonych przez panią poseł Iwonę Arent, nic o takiej kandydaturze nie wiemy. Są pewne kręgi, środowiska szkolone w szkołach liderów Georga Sorosa. Te środowiska mają określone grepsy, standardy zachowań i pan Wypij jako absolwent takiego kursu zachowuje się w sposób standardowy. Czy to można już ocenić jako rozbijactwo, zobaczymy. Ta sytuacja zostanie przeanalizowana i wnioski zostaną wyciągnięte.

Izabela Smolińska-Letza: Moja wypowiedź nie dotyczyła wieku pana Wypija, ale przede wszystkim braku doświadczenia w zarządzaniu czymkolwiek, dlatego jego wiek jest tu dodatkowym minusem, bo pan Wypij nie ma żadnego doświadczenia w zarządzaniu, a zwłaszcza w zarządzaniu tak dużym miastem.

Henryk Falkowski: Jeśli ktoś się zastanawia, dlaczego kiedyś byłem w PiS a dzisiaj jestem w Kukiz15, to wystarczy posłuchać przewodniczącego Komitetu Miejskiego PiS, pana radnego Dariusza Rudnika, jakim językiem operuje, jak mówi o swoich kolegach partyjnych. To jest niedopuszczalne i wydaje mi się, że to odbiera PiS-owi w Olsztynie masę głosów.

Piotr Cieśliński: To jest kolejny sygnał ministra Gowina, że jego polityczne ambicje sięgają bardzo daleko.

Dariusz Rudnik: Ja słowo do pana Falkowskiego, myślę, że z panem kandydatem macie wiele wspólnego: bardzo wysokie ambicje i mniemanie o sobie a brak wam panowie umiejętności podporządkowania się grze zespołowej. Pan też miał wysokie ambicje i dlatego wyszedł z PiS-u, bo wydawało się panu, że powinien być noszony na rękach, w aureoli swojej rzekomej inteligencji.

Posłuchaj całej audycji „My Wy Oni”.

00:00 / 00:00

Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zawieszono infolinię dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin

Tak szybko jak powstała – równie szybko została zawieszona. Infolinia zarządzana przez prywatna firmę z sektora medycznego miała nie tylko służyć wiedzą z zakresu medycyny, ale...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV