Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest plan ochrony polsko-rosyjskiego jeziora Gołdap

Na zlecenie lokalnych samorządowców powstał plan ochrony jeziora Gołdap. W ich ocenie poprawa czystości zbiornika jest konieczna, bo miasto ma status uzdrowiska.

Gołdap jest miastem uzdrowiskowym. Fot. Łukasz Węglewski

Nad brzegiem akwenu, w ostatnich latach, powstały pijalnia wód leczniczych, tężnie solankowe, promenada i molo. Kuracjuszy może jednak odstraszać mętna woda w jeziorze.

Jezioro Gołdap położone jest na terytorium Polski i Rosji. Fot. Łukasz Węglewski

Władze Gołdapi uzyskały już zgodę na oczyszczanie zbiornika od władz Obwodu Kaliningradzkiego. Zbiornik przecina polsko-rosyjska granica. Jezioro Gołdap jest największym na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Ma prawie 150 hektarów, a 1/3 jego powierzchni znajduje się na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Nad brzegiem jeziora Gołdap. Fot. Łukasz Węglewski

Wykonano badania akwenu i opracowano plan działań ochronnych dla jeziora. Taka dokumentacja jest niezbędna, żeby samorząd uzyskał pozwolenie wodno-prawne i wystąpił o dofinansowanie unijne na rekultywację zbiornika. Pieniądze powinny zostać przyznane jeszcze w tym roku. Prace nad rekultywacją zbiornika przebiegać będą w dwóch etapach i będą polegały na rozsypaniu na powierzchni jeziora około 300 ton glinki, która opadnie na dno.

Justyna Szubstarska z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej nad jeziorem Gołdap. Fot. Łukasz Węglewski

Według prof. Tomasza Heese z Politechniki Koszalińskiej, który jest autorem planu ochrony i projektu rekultywacji jeziora Gołdap, zastosowanie takiej technologii powinno trwale poprawić jakość wody. W jego ocenie, jest ona od dawna popularna w wielu krajach, w Polsce zastosowano ją po raz pierwszy na jeziorkach w Gnieźnie. Zdaniem naukowca, dzięki tej metodzie i zablokowaniu biogenów w osadach, efekty rekultywacji będą widoczne bardzo szybko.

Koszt działań szacowany jest na około 4 miliony złotych, z czego 85 procent ma pochodzić z unijnej dotacji. Pierwszy etap ruszy jesienią przyszłego roku, a kolejny – wiosną 2018 roku.

Jezioro Gołdap. Fot. Łukasz Węglewski

 

(pap/pias/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gołdap
Gołdap bez Straży Miejskiej

Radni przewagą jednego głosu przegłosowali uchwałę o rozwiązaniu tej formacji. Wniosek o odwołanie straży miejskiej złożył burmistrz Tomasz Luto. Zrobił to po już raz trzeci. Jego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV