Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest trudny i nastawiony na inwestycje. Budżet Olsztyna przyjęty

Sesja rady miasta w Olsztynie

Olsztyńska rada miasta uchwaliła budżet na przyszły rok. 17 osób było „za”, 7 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Wydatki miejskiego budżetu w 2017 roku sięgną łączne prawie 1 miliarda 200 milionów złotych, z czego niemal 300 milionów pójdzie na inwestycje. Miasto, po roku przerwy, wraca do realizacji dużych projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Te najważniejsze to przedłużenie i przebudowa ulic Pstrowskiego i Towarowej, które staną się łącznikami do węzłów na obwodnicy Olsztyna. Do tego w centrum Olsztyna będzie realizowana przebudowa ulic Partyzantów i Pieniężnego, a w Gutkowie ulic: Gościnnej, Kresowej, Żurawiej, Perkoza i Wołodyjowskiego. Ponadto, jak powiedział Polskiemu Radiu Olsztyn Jan Tandyrak z klubu radnych Platformy Obywatelskiej, 2 miliony złotych zostaną przeznaczone na przygotowanie projektu budowy ulicy Nowobałtyckiej.

Na początku grudnia, prezydent podpisał ważne umowy na dofinansowanie kilku ważnych inwestycji infrastrukturalnych w mieście. Chodzi o budowę „zintegrowanego węzła przesiadkowego przy dworcu PKP/PKS, przebudowę ul. Pieniężnego wraz z mostem św. Jakuba, modernizację ul. Partyzantów i budowę ciągu spacerowo-rowerowego wzdłuż rzeki Łyny od ul. Tuwima do Parku Centralnego (…) Do tego dochodzi zakup dwóch zestawów tramwajowych i rozbudowa systemu ITS” – wymienił prezydent Olsztyna.

Projekty będą współfinansowane środkami z Programu Operacyjnego „Polska Wschodnia”, a ich łączna wartość to 104,6 mln złotych, z czego dofinansowanie wyniesie 85 procent, czyli ponad 86,4 mln zł. Umowa na te inwestycje została podpisana między samorządem Olsztyna a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

– To cieszy, ale też zapowiada kłopoty i ograniczenia w komunikacji – poinformował internautów prezydent Olsztyna. Kłopoty komunikacyjne będą się wiązały z tym, że Pieniężnego i Partyzantów to jedne z głównych ulic Olsztyna. – Pierwsze prace zaczną się wiosną. Projektowe terminy są bardzo napięte. Zakończenie przebudowy ulicy Pieniężnego planowane jest na koniec 2017 roku, a ulicy Partyzantów – rok później – dodał Grzymowicz.

Efektem umów, na które Olsztyn powinien otrzymać dofinansowanie, ma być blisko 10 km przebudowanych ulic, blisko 2,5 km bus-pasów i ponad 2,5 km nowych dróg dla rowerów. – Do tego na kluczowych odcinkach ulic zostaną zainstalowane inteligentne systemy transportowe – dodał Grzymowicz.

– Nie przeciwstawiamy się zamierzeniom pana prezydenta, ale będziemy patrzyli mu na ręce bardzo uważnie – mówił Dariusz Rudnik, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Dobre pomysły będziemy popierać, ale krytykować będziemy te, które uznamy za takie, w których zbyt rozrzutnie rozdaje się środki społeczne – podkreślał Rudnik.

Maciej Tobiszewski z PiS dodaje, że w tym budżecie kolejny raz nie ma pieniędzy na stadion Stomilu. – To obiekt, który się sypie. Ciągle się o nim mówi i robi się to wyłącznie wtedy, kiedy potrzeba, ale to właśnie ten projekt nadal nie doczekał się realizacji – mówił Tobiszewski.

Planowany deficyt na przyszły rok ma wynieść ponad 30 mln zł i zostanie sfinansowany z kredytu. Łączna kwota długu ma na koniec 2017 r. wzrosnąć do 319 mln zł. Obecnie to zadłużenie wynosi ok. 289 mln zł, czyli ok. 1,6 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca Olsztyna.

Zdaniem przewodniczącego komisji budżetu i finansów w olsztyńskiej radzie miejskiej prof. Mirosława Gornowicza zadłużenie miasta „jest absolutnie pod kontrolą”. W jego ocenie zaplanowany na 2017 r. wzrost wydatków na inwestycje nie stanowi zagrożenia dla stabilności finansów miasta.Jak wyjaśnił, świadczą o tym choćby tzw. stare (czyli niezapisane w obecnej ustawie o finansach publicznych) wskaźniki zadłużenia.

Zgodnie z nimi, koszty obsługi zadłużenia, czyli rata kapitałowa plus odsetki w stosunku do dochodów, powinny być mniejsze niż 15 proc., a zgodnie z projektem budżetu w Olsztynie będzie to nieco ponad 8 proc. Natomiast stosunek długu do dochodów może wynieść ok. 25 proc. przy dopuszczalnych 60 proc.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

(lew/pap/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, ratusz
Halina Ciunel pozostanie przewodniczącą rady miasta

11 radnych domagało się odwołania przewodniczącej olsztyńskiej rady miasta Haliny Ciunel, natomiast 13 było przeciw. Wniosek był pokłosiem sporu dotyczącego apelu części radnych skierowanego do rządu....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV