Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest zbudowany ze śniegu i lodu. Lodowy hotel przyciąga turtystów od 30 lat

Lodowy hotel w Szwecji. Fot. PAP

Icehotel, który mieści się w szwedzkiej wiosce Jukkasjarvi,  dysponuje  15 niezwykłymi apartamentami, zaprojektowanymi przez 33 artystów z 16 krajów.

Po raz pierwszy Icehotel otwarto w 1989 roku. Od tej pory jest co sezon budowany przy użyciu śniegu i lodu w wiosce Jukkasjarvi, ponad 200 kilometrów na północ od koła podbiegunowego, nad brzegiem rzeki Torne. Aby uczcić  30. rocznicę powstania, w tym roku hotel oferuje nowy wystrój lodowych komnat, nowe atrakcje,  została też zbudowana specjalna lodowa wieża widokowa przy wejściu.

W pierwszym sezonie działalności było skromnie. Założyciel hotelu, Yngve Bergqvist, chciał, by turyści przyjeżdżali do Jukkasjarvi także zimą, dlatego otworzył igloo. Pomysł się spodobał i tak narodził się lodowy hotel, który od 30 lat przyciąga turystów skłonnych wypoczywać w tym z pozoru chłodnym miejscu.

Hotel został wzniesiony z 30 tysięcy metrów sześciennych śniegu i lodu. Do wykonania konstrukcji i wnętrz wykorzystano ponad 1000 bloków lodu, a  każdy waży około 2,5 tony. W tym roku, na jubileusz 30-lecia zaproszono do współpracy 33 artystów, którzy nadali hotelowi nowy charakter i kształt. Pokoje są niepowtarzalne, niczym odrębne lodowe krainy. Spotkamy w nich lodowe rzeźby, wykute w bryłach zasłony czy lodowe łoża. Jest też teatr i lodowy bar, który oferuje odwiedzającym coś na rozgrzanie. Równie efektowne, co same wnętrza są  elementy wystroju, które wykonano z ogromną troską o szczegóły. Przykład? Aby stworzyć wyjątkowe żyrandole w hotelu, ręcznie wyrzeźbiono 1000 kryształów lodu.

 To była fantastyczna podróż, przepełniona dumą i radością, a jej powodem jest to, że przez lata mieliśmy tak wspaniałych pracowników, którzy naprawdę starali się zapewnić gościom, pochodzącym z całego świata, wspaniałe doznania podczas pobytu

– podsumował Yngve Bergqvist, założyciel Icehotel.

Autor: PAP Life
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima, lód, Szwecja
Dzięki reakcji przechodnia, bezdomny przeżył mroźną noc

  Mieszkaniec Braniewa ocalił życie bezdomnemu. O mężczyźnie śpiącym przy śmietniku zawiadomił policjantów - informuje sierżant sztabowy Jolanta Sorkowicz z braniewskiej policji: Minionej nocy około godziny...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV