Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest zgoda na wyburzenie pomnika gen. Czerniachowskiego

Pomnik generała Armii Czerwonej Iwana Daniłowicz Czerniachowskiego w Pieniężnie. Fot. Wojciech Andrearczyk

Starosta braniewski Leszek Dziąg wydał zgodę na wyburzenie pomnika generała Czerniachowskiego w Pieniężnie. Wniosek złożył burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo. Decyzja nie jest prawomocna.

Władze Pieniężna postanowiły zlikwidować pomnik już w grudniu 2013 roku. Wówczas Rosjanie zaprotestowali i w zeszłym roku, po raz pierwszy od wielu lat, zorganizowali pod pomnikiem uroczystości w rocznicę śmierci generała. K

Kilka godzin przed decyzją braniewskiego starosty, na spotkaniu Sergiej a Andriejewa, ambasador a Federacji Rosyjskiej w Polsce, z wojewodą warmińsko-mazurskim poruszono sprawę pomnika gen. Czerniachowskiego. Problem grobów czy pomników poległych żołnierzy reguluje dwustronna umowa – podkreśla wojewoda Marian Podziewski.

00:00 / 00:00

Jednocześnie Podziewski zaznaczył, że jeśli będą tendencje, by pomnik zlikwidować, to trzeba uregulować to na drodze prawnej.

Dla Rosjan Czerniachowski jest bohaterem II wojny światowej. Przez Polaków oskarżany jest o podstępne aresztowanie i wywiezienie na Sybir dowództwa i 6 tysięcy żołnierzy Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej. Wielu spośród aresztowanych zmarło w sowieckiej niewoli.

(karp/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pieniężno, pomnik, gen. Czerniachowski
Pożar domu niedaleko Pieniężna

Czteroosobowa rodzina straciła dach nad głową w nocnym pożarze domu w miejscowości Jeziorko niedaleko Pieniężna. Pożar wybuchł tuż przed północą i bardzo szybko objął cały dach....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV