Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeszcze w tym miesiącu powinien rozpocząć się od nowa proces byłego prezydenta Olsztyna

Sąd Rejonowy w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

 Czesław Małkowski jest oskarżony o  zgwałcenie urzędniczki. Poprzedni wyrok bezwzględnego więzienia sąd drugiej instancji uchylił po apelacji .

O tym, że ponowny proces Małkowskiego ostatecznie toczyć się będzie w Olsztynie zdecydował Sąd Najwyższy

5 października odbędzie się posiedzenie organizacyjne w sprawie byłego prezydenta.  W najbliższym czasie – w październiku, listopadzie i grudniu – zostało zaplanowanych w sumie dziewięć terminów rozprawy.

– wyjaśnił sędzia Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie

W 2015 r. Sąd Rejonowy w Ostródzie, po czteroletnim procesie, skazał Czesława Małkowskiego na 5 lat więzienia oraz zakazał mu przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego.

Były prezydent został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz usiłowania gwałtu, przy czym – w ocenie sądu – czynu tego miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia, umorzone zostały natomiast zarzuty dotyczące molestowania podwładnych.

Po rozpatrzeniu apelacji złożonych przez prokuraturę i obrońcę Małkowskiego, Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok skazujący byłego prezydenta w części dotyczącej gwałtu i usiłowania gwałtu i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenie przez Sąd Rejonowy w Ostródzie.

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 roku przez prawie przez dwie kadencje, do 2008 roku, gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu.

Mimo toczącego się śledztwa, a potem nierozstrzygniętej sprawy przed ostródzkim sądem, Małkowski dwukrotnie w wyborach samorządowych w 2010 i 2014 roku kandydował na urząd prezydenta Olsztyna.

 

Autor: PAP/ALibudzka
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w proces, molestowanie, gwałt, sąd rejonowy
Za zamkniętymi drzwiami toczy się proces byłych oficerów Wojska Polskiego. Pijani żołnierze pobili policjantów i strażnika miejskiego

Przed Sądem Rejonowym w Giżycku przesłuchiwani są świadkowie w sprawie pobicia i znieważenia policjantów i strażnika miejskiego. To dalszy ciąg procesu byłych już oficerów 15. Giżyckiej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV