Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Język obcy na zakończenie egzaminu ósmoklasistów. Najwięcej uczniów wybrało język angielski

fot. Fotolia.com

fot. Fotolia.com

Trzeciego dnia egzaminu ósmoklasistów uczniowie sprawdzą swoje umiejętności z języka obcego. W poniedziałek napisali test z języka polskiego, we wtorek – z matematyki.

Egzamin przeprowadzany jest w trakcie strajku nauczycieli. Środa to dziesiąty dzień protestu. Mimo to minione dwa dni przebiegły bez zakłóceń i we wszystkich szkołach w województwie warmińsko-mazurskim udało się skompletować komisje.

Egzamin zdaje około 14 tysięcy uczniów z 516 szkół podstawowych. W skali kraju największa grupa ósmoklasistów – prawie 95 procent – zadeklarowała przystąpienie do testu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki (4,54 procent). Do egzaminu z pozostałych języków – francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego – przystąpi łącznie 0,48 proc. ósmoklasistów.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest po raz pierwszy. Jego wprowadzenie wynika z reformy edukacji – czyli wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

Napisanie egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie przystąpi do egzaminu, będzie go zdawał w drugim terminie – 3, 4 i 5 czerwca.

Wynik egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca. Ma on wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły średniej. Zaświadczenia o wynikach wraz ze świadectwem szkolnym otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 21 czerwca.

W szkołach trwa strajk, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Uczestniczy w nim również część nauczycieli z oświatowej Solidarności i nauczyciele niezrzeszeni w związkach.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w czwartek rząd zaproponuje konkretną formułę dotyczącą okrągłego stołu w sprawie oświaty. Pierwsza sesja odbędzie się prawdopodobnie w przyszłą środę, czwartek lub w piątek. Przekazał, że zaproszenie do udziału otrzymają m.in. związkowcy, organizacje pozarządowe, pedagodzy, rodzice i osoby z opozycji. Wicepremier Beata Szydło poinformowała, że okrągły stół ws. oświaty będzie trwał dłużej niż jedno posiedzenie, a jego efektem powinno być wypracowanie rozwiązań prawnych. Prezydent Andrzej Duda natomiast zgodził się, by okrągły stół w sprawie oświaty odbył się w „formule rozszerzonej Rady Dialogu Społecznego”. Zadeklarował, że jest gotów udostępnić na te obrady Belweder.

 

Autor: PAP / D. Grzymska/ M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w egzamin, szkoła podstawowa
Drugi dzień egzaminu ósmoklasistów przebiegł bez zakłóceń. Uczniowie zmierzyli się z matematyką

Ósmoklasiści napisali sprawdzian wiedzy z matematyki. Była to druga - po języku polskim - część egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej. Jutro uczniów czeka test z języka...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV