Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Joanna Jabłonka-Kastrau: Program Rodzina 500 + zostanie uszczelniony i doprecyzowany

Fot. K.Piasecka

Minął rok od wejścia w życie programu Rodzina 500 plus. Z tej okazji dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbędzie się konferencja podsumowująca jego działanie i efekty. Wcześniej, w programie Bliższe spotkania rozmawialiśmy z naszymi gośćmi o realizacji tego programu na Warmii i Mazurach.

Pierwszym gościem Polskiego Radia Olsztyn była Joanna Jabłonka-Kastrau, zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Michał Porycki: Program 500 plus w regionie. Ile to pieniędzy i ilu beneficjentów?

Joanna Jabłonka-Kastrau: W okresie roku od kwietnia 2016 roku do marca 2017 roku z programu skorzystało 155 tysięcy dzieci. Środki w wysokości 932 miliony złotych trafiły do 100 tysięcy rodzin.

Michał Porycki: Gdy porównujemy nasz region, jak wypadamy na tle innych?

Joanna Jabłonka-Kastrau: Nie analizujemy tak, jednak patrząc na cały kraj, to środki są znaczne i wsparcie jest znaczne w tak biednym województwie, z tak wysoką stopą bezrobocia.

Michał Porycki: O czym będzie dzisiejsze spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim?

Joanna Jabłonka-Kastrau: Dzisiejsze spotkanie jest formą konferencji, przekazania i podsumowania danych za cały rok.

Michał Porycki: Czy będzie to też okazja, by porozmawiać o zmianach w programie?

Joanna Jabłonka-Kastrau: Jeśli będzie zainteresowanie mediów, to przekażemy te informacje.

Michał Porycki: Jak wygląda współpraca z samorządami. To samorządy rozmawiają z beneficjentami. Jakie mają obserwacje?

Joanna Jabłonka-Kastrau: Była to współpraca właściwa i pozytywna. Nam i samorządom chodziło o to, by jak najszybciej przekazywać środki. Było dużo spotkań przed uruchomieniem programu i w ich trakcie wyjaśnialiśmy wszelkie wątpliwości.

Michał Porycki: Jakie wątpliwości?

Joanna Jabłonka-Kastrau: Np. ustalanie dochodu w sprawach bardzo indywidualnych.

Michał Porycki: Wysokość dochodu budzi najwięcej wątpliwości. Jakie są planowane zmiany, czy jakaś forma pomocy pojawi się dla tych, którzy przekraczają ten dochód na rodzinę, tę magiczna kwotę 800 złotych, czasami o złotówkę?

Joanna Jabłonka-Kastrau: Jest w tej chwili analizowane, czy przy świadczeniu wychowawczym należałoby również ten system wprowadzić. Przekazujemy informacje z gmin i opinie do ministerstwa i decyzja tam zapadnie.

Michał Porycki: Wielu zastanawia się dlaczego trzeba składać wnioski, skoro mamy więcej niż jedno dziecko. Mamy też pytanie SMS-owe od pani Doroty. „Córka nie ma ukończonych 18 lat a nie dostaje pełnych 500 plus bo w ośrodku pomocy społecznej powiedzieli, że powinna była się urodzić 1 lipca”.

Joanna Jabłonka-Kastrau: Takich wątpliwości indywidualnych jest bardzo dużo. Pojawiają się różne interpretacje. Na spotkaniach z przedstawicielami ministerstwa wskazywano, że dzień urodzenia jest to dzień, w którym dziecko uzyskało 18 rok życia, czyli na dzień przed 18 rokiem życia uzyskało uprawnienia.

Michał Porycki: Dlaczego mam składać wniosek na drugie dziecko?

Joanna Jabłonka-Kastrau: Każda pomoc przynależy na wniosek. Bez złożenia wniosku trudno, by organ miał wiedzę. Zdarza się też, że ktoś chce zrezygnować z udziału w programie. Nie jest nam znana sytuacja wszystkich rodzin, część rodzin pozostaje poza systemem pomocy socjalnej.

Michał Porycki: Mówi się o uszczelnianiu systemu. Co to znaczy?

Joanna Jabłonka-Kastrau: Uszczelnianie będzie dotyczyło zmiany przepisów dotyczących sposobu naliczania dochodów z działalności gospodarczej, przyznawania świadczeń na dzieci z opieką naprzemienną, utraty i uzyskania dochodów, i przyznawanie świadczeń osobom deklarującym samotne wychowanie. Były sygnały, że część osób nadużywa obowiązujące przepisy, stąd uszczelnienie i doprecyzowanie.

Posłuchaj rozmowy.

00:00 / 00:00


(asocha)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na Wielkanoc do Izraela

"Opowieść o miłości i mroku" w reżyserii Natalie Portman, zdjęciami Sławomira Idziaka, to przeniesiona na ekran autobiograficzna powieść Amosa Oza, jednego z najważniejszych, współczesnych pisarzy, rodem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV