Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
IMIENINY: Eustachego, Mariki, Mirelli
EUR: 4.3076 CHF: 3.6816
USD: 3.6828 GBP: 4.8811
Logowanie
 

Joanna Jabłonka – Kastrau: Wnioski o „500 +” można złożyć szybko i prosto, bez wychodzenia z domu

Joanna Jabłonka – Kastrau.

Już drugi rok w Polsce działa program „Rodzina 500 +”. O sztandarowym programie rządu opowiadała w Bliższych Spotkaniach Joanna Jabłonka – Kastrau z Wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. 

Goszcząc Bliższych Spotkaniach, w rozmowie z Agnieszką Lipczyńską wyjaśniła, dlaczego istotne jest złożenie wniosku do końca sierpnia:

Ten termin jest ważny, żeby otrzymać kontynuację świadczenia bez żadnej przerwy w październiku. Natomiast data złożenia wniosku nie spowoduje utraty świadczenia – czy złożymy go we wrześniu, czy w październiku – otrzymamy je po prostu w późniejszym okresie. Świadczenie za dany miesiąc, czyli na przykład za październik przepadnie w momencie, kiedy złożymy wniosek w listopadzie. Nie można wstecz przyznać świadczenia za miesiąc, w którym nie został złożony wniosek. W związku z tym zachęcamy do składania wniosków do końca sierpnia, żeby mieć pewność kontynuacji.

Ile wniosków na Warmii i Mazurach już zostało złożonych?

W tej chwili w województwie złożono ponad 70 tysięcy wniosków, czyli około 70 % wniosków złożonych w poprzednim okresie. Jest jeszcze trochę osób, które powinny złożyć podania, jeżeli chcą otrzymywać świadczenie. Trzeba podkreślić, że 20% wniosków zostało złożonych elektronicznie. Jest to więcej niż poprzedniego roku. Widzimy, że ta forma jest coraz bardziej popularna. Wnioski online możemy składać przy użyciu: ministerialnego portalu usług Empatia, portalu PUE ZUS i bankowości elektronicznej. Wniosek można złożyć w bardzo szybki i prosty sposób, bez wychodzenia z domu.

– powiedziała Joanna Jabłonka – Kastrau.

Gość Bliższych Spotkań przypomniał także, jakie zmiany weszły w życie od tego roku:

Główne zasady przyznawania świadczenia pozostają bez zmian. W dalszym ciągu jest to nieopodatkowane, świadczenie w wysokości 500 złotych, wypłacane do 18 roku życia dziecka, z kryterium dochodowym obowiązującym w przypadku pierwszego dziecka. Natomiast zmiany dotyczą likwidacji nielicznych, niepożądanych zjawisk. Chodzi między innymi o deklarowanie niezgodne ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka, czy też pobierania świadczenia przez osoby nie zamieszkujące w Polsce. Te zmiany wchodzą od października. Jeżeli rodzic samotnie wychowuje dziecko będzie musiał dołączyć tytuł wykonawczy, zatwierdzony przez sąd. Trzeba zwrócić uwagę, że w momencie, kiedy osoba nie dołączy takiego dokumentu, to zostanie wezwana do jego uzupełnienia w ciągu trzech miesięcy.

Wiele osób obawia się, że przez szereg wprowadzonych zmian, wniosek będzie się trudniej wypełniać. Joanna Jabłonka – Kastrau twierdzi, że jest zupełnie odwrotnie.

To są ułatwienia. Do wielu wniosków dodano komentarze czy wyjaśnienia. Ułatwi to w sposób nie budzący wątpliwości wypełnienie dokumentu. Teraz krok po kroku wiadomo, co wpisać pod danym punktem.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej z Joanną Jabłonką – Kastrau.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bliższe spotkania, 500+
Sebastian Menderski: Bociany w tym roku miały bardzo dobry rok. Aż 50 par przystąpiło do lęgów

W Bliższych Spotkaniach Agnieszka Lipczyńska rozmawiała o ornitologii. "Od paru dni w okolicy praktycznie nie ma już bocianów" - mówił Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV