Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Joanna Juchniewicz: konstytucja nie może być aktem uchwalanym na chwilę

Joanna Juchniewicz konstytucjonalistka z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Aby wprowadzić Jednomandatowe Okręgi Wyborcze trzeba zmienić konstytucję – mówiła w Porannych Pytaniach dr Joanna Juchniewicz, konstytucjonalistka z wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał i skierował do Sejmu projekt nowelizacji konstytucji umożliwiający wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Dziś ma skierować do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum w tej sprawie.

Taką drogę przewiduje Konstytucja RP – mówiła goszcząca w Radiu Olsztyn dr Joanna Juchniewicz. Ekspertka wyjaśniła, że jednomandatowe okręgi wyborcze oznaczają system większościowy w prawie wyborczym, z kolei nasza konstytucja przewiduje system proporcjonalny. Konstytucjonalistka mówiła o tym, co i dlaczego jest wpisywane do konstytucji.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Joanną Juchniewicz

00:00 / 00:00

 

 

(bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konstytucja
Wojewódzkie obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Apel z pocztami sztandarowymi, służbami mundurowymi i władzami województwa na Placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie był głównym punktem Wojewódzkich Obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Podczas apelu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV