Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Joanna Kopcińska: Zajmiemy się zmianami w Kodeksie karnym i zaostrzymy przepisy dotyczące pedofilii

Joanna Kopcińska. fot. P. Tracz/KPRM

Rząd zajmie się we wtorek zmianami w Kodeksie karnym, które przewidują m.in. zaostrzenie przepisów dot. pedofilii – poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

O tym, że najprawdopodobniej we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i premier Mateusz Morawiecki zajmą się zmianami w prawie zaostrzającymi kary dla osób, które krzywdzą dzieci, Kopcińska informowała w poniedziałek. W sobotę miał premierę film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że przygotowano zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którymi przestępstwa pedofilii będą karane „dużo surowiej niż obecnie”.

Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi: „w zawiasach” czyli w ogóle. Otóż nie będzie „zawiasów”, będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia

– oświadczył Kaczyński.

Obecnie uznawane karane są kontakty seksualne z osobami poniżej 15 roku życia. Kaczyński zapowiedział podwyższenie tego progu.

Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce – jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko – 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym

– powiedział prezes PiS.

W poniedziałek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Sekielskiego.

W kwietniu do konsultacji publicznych i opiniowania trafiła najnowsza wersja obszernego – opublikowanego w styczniu br. – projektu nowelizacji Kodeksu karnego autorstwa resortu sprawiedliwości. Przepisy dotyczące zaostrzenia kar za akty pedofilskie, zwłaszcza wobec najmłodszych dzieci stanowią część tego projektu zmian w prawie karnym.

 

Autor: R. Białkowski, A. Tustanowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jarosław Kaczyński, pedofilia, kodeks karny, zaostrzenie
„Nowa piątka PiS” dociera do kolejnych miast na Warmii i Mazurach

Trwa kampania promująca programy rządowe Nowa piątka. Od 9 z mieszkańcami powiatu działdowskiego, iławskiego i nowomiejskiego rozmawia wicekurator oświaty Wojciech Cybulski oraz dyrektor Wydziału polityki społecznej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV