Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Joanna Kulmowa laureatką Orfeusza za najlepszy tom poetycki 2017 roku. Michał Książek odebrał Orfeusza Mazurskiego

Wojciech Kass – dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Fot. Ł.Węglewski

Po raz siódmy wręczono poetycką nagrodę im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz” przyznawaną pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Statuetka Orfeusza

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w muzeum poety w Praniu. Jury pod przewodnictwem profesora Jarosława Ławskiego  za najlepszy tom poetycki minionego roku uznało „37” Joanny Kulmowej. Nagrodę odebrała dr hab. Urszula Chęcińska z Uniwersytetu Szczecińskiego, spadkobierczyni praw autorskich, zmarłej 17 czerwca tego roku, poetki. Nagroda pieniężna w wysokości 20 tysięcy złotych, wolą męża poetki Jana Kulmy, przeznaczona zostanie na warszawskie hospicjum.

Nagrodę Mazurskiego Orfeusza za najlepszy tomik poetycki autora z Warmii i Mazur i Podlasia odebrał Michał Książek za tomik „Północny wschód”.

Posłuchaj relacji Ewy Zdrojkowskiej

Wśród nagrodzonych znalazł się też Krzysztof Kuczkowski – laureat Honorowego Orfeusza. Jury podkreśliło, iż nagradza nie tylko jego tomik „Ruchome święta” ale honoruje też człowieka, który od ćwierćwiecza prowadzi założony przez siebie dwumiesięcznik literacki „Topos”.

Licznie zgromadzona, na uroczystości wręczenia nagrody, publiczność wysłuchała wierszy laureatów w interpretacji aktora Teatru im. Słowackiego w Krakowie Marcina Sianko oraz koncertu muzyki jazzowej w wykonaniu muzyków z Krakowa. Tym samym w Praniu zainaugurowano 21. już sezon artystyczny. W muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego do końca sierpnia odbywać się będą poetycko-muzyczne wieczory.

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Fot. S.Ostrowski

Redakcja: BSChromy za E.Zdrojkowska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w poezja, Pranie, Konstanty Ildefons Gałczyński
VII edycja nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ

Jury VII edycji nagrody im. K. I.Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki roku,  spośród dwudziestu nominowanych wyłoniło finałową piątkę: Bogusław Kierc, Jatentamten, Wydawnictwo Form; Jerzy Kronhold,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV