Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe skrzyżowanie czy zieleń?

Przygotowana przez olsztyńskich społeczników wizualizacja przebudowy skrzyżowania ulic Armii Krajowej, Obrońców Tobruku i Warszawskiej.

Jak planowana przebudowa skrzyżowania alei Warszawskiej z ulicą Obrońców Tobruku i Armii Krajowej wpłynie na jakość komunikacji w Olsztynie? Czy remont zaszkodzi miejskiemu krajobrazowi? Na te pytania próbowali odpowiedzieć urzędnicy, projektanci, kierowcy i społecznicy, którzy spotkali się w olsztyńskim ratuszu.

Ulice te są  jednocześnie skrzyżowaniem dróg krajowych numer 16 i 51. Ratusz chce zwiększyć jego przepustowość, ale przebudowa będzie oznaczała niemal całkowite pozbycie się zieleni i wycinkę drzew. Kierujący projektem Andrzej Karwowski z urzędu miasta w Olsztynie podkreślał, że już teraz skrzyżowanie nie jest w stanie przyjąć dużej liczby przejeżdżających samochodów. O konieczności zmian w tym miejscu mówili także przedstawiciele transportu zbiorowego.

Zdaniem Łukasza Tworkowskiego z Forum Rozwoju Olsztyna, poszerzenie jezdni i zwiększenie liczby pasów nie zniweluje korków, bowiem kierowcy zachęceni „większą przepustowością” częściej będą wybierać ulice przecinające się na tym skrzyżowaniu. Jego opinię popierali architekci.

W dyskusji na temat planowanego remontu społecznicy zarzucają miastu, że stawia na transport samochodowy, ignorując tereny zielone. Według ich wyliczeń do wycinki ma być przeznaczonych ponad 150 drzew i krzewów. Urzędnicy z kolei tłumaczą, że wycięcie lub przeniesienie części z nich jest konieczne, by wykonać remont zgodnie z przepisami. Zakazują one sadzenia drzew nad, istniejącymi w pobliżu, sieciami przesyłowymi.

Przebudowa skrzyżowania dwóch najważniejszych dróg wylotowych z Olsztyna – w stronę Warszawy i Ostródy – planowana jest od 2010 roku. Inwestycja ma kosztować 16 milionów złotych i zostanie dofinansowana ze środków unijnych. (kośk/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przebudowa, skrzyżowanie, warszawska, Obrońców Tobruku
Komfort jazdy czy wycinka drzew?

Społecznicy z Olsztyna chcą zachęcić władze miasta do zmiany projektu przebudowy skrzyżowania ulic Armii Krajowej, Obrońców Tobruku i Warszawskiej. Jest to jednocześnie skrzyżowanie dróg krajowych numer...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV