Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Józef Dziki: problemy służby zdrowia trzeba rozwiązać kompleksowo

Józef Dziki, przewodniczący NSZZ Solidarność na Warmii i Mazurach, radny wojewódzki i członek Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Fot. B. Świerkowska-Chromy

O planach częściowej prywatyzacji szpitala w Ostródzie, sprzeciwie celników wobec włączenia ich formacji do Krajowej Administracji Skarbowej oraz handlu w niedzielę –  mówił w Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn Józef Dziki, przewodniczący NSZZ Solidarność na Warmii i Mazurach, radny wojewódzki i członek Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Celnicy obawiają się, że po reformie służb skarbowych i powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej połowa celników straci pracę. Józef Dziki zachęca celników, aby bronili swoich praw pracowniczych. – Być może część osób musiałaby się przekwalifikować, ale najważniejsze aby celnicy zachowali pracę i nie stracił wysokości pensji – dodał Józef Dziki.

Sekcja Służby Zdrowia NSZZ Solidarność upomina się o podwyżki dla wszystkich pracowników placówek medycznych, pielęgniarki miałyby zarabiać około 6 tysięcy złotych, a lekarze 12 tysięcy. W Polskim Radiu Olsztyn Józef Dziki zaznaczył, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł dostał poważny sygnał od premier Beaty Szydło, że ma się kompleksowo zająć problemami służby zdrowia.

Szef Wojewódzka Radia Dialogu Społecznego odniósł się także do protestu pracowników przeciwko prywatyzacji laboratorium szpitala w Ostródzie. – Rozmowy w tej sprawie trwają – dodał.

W Porannych Pytaniach szef regionalnej Solidarności mówił o zakazie handlu w niedzielę. Józef Dziki nie ukrywa, że regulacje są potrzebne, ale trzeba pamiętać również o sytuacjach wyjątkowych, wynikających z kalendarza, kiedy to niedziela pokrywa się ze świętem. Solidarność domaga się tego, żeby rodzina miała wolną niedzielę i mogła spędzić ją razem.

– Biura prawne i legislacyjne rządu są od tego, żeby w ustawie zapisać wyjątki, takie jak na przykład dzień Wszystkich Świętych, który wypadnie w niedzielę – podsumował.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Józefem Dzikim

00:00 / 00:00

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność
Józef Dziki: idee „Solidarności” są niezmienne

Dziś (31 sierpnia) obchodzimy 36. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Główne uroczystości odbędą się w słynnej sali BHP w Stoczni Gdańskiej. O teraźniejszej  "Solidarności"i też sprzed lat mówił...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV