Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jubileusz 450-lecia biblioteki „Hosianum”

Złocony superekslibris biskupa Marcina Kromera (XVI w.). Fot. ks. T. Garwoliński

Tak cennych zbiorów nie ma żadna biblioteka w Olsztynie. Biblioteka Seminarium Duchownego „Hosianum” świętuje 450-lecie istnienia.

Dzisiejsze uroczystości 450. rocznicy powstania biblioteki „Hosianum” połączono z 550. rocznicą przyłączenia Warmii do Polski.

Początki biblioteki 
Swoimi początkami biblioteka „Hosianum” sięga 1565 roku, kiedy to kardynał Stanisław Hozjusz sprowadził do Diecezji Warmińskiej zakon jezuitów. W Braniewie powstało wówczas kolegium jezuickie, seminarium duchowne i biblioteka. Na początku bazę biblioteki stanowiły książki, które jezuici otrzymali od rezydującego w Lidzbarku Warmińskim kardynała Stanisława Hozjusza oraz księgozbiór pofranciszkański w Braniewie. Jezuici wzbogacili bibliotekę o dzieła klasyków, ojców kościoła i pisarzy starożytnych, jak również dzieła historyczne, prawnicze, filozoficzne i teologiczne. Obecne były również inne działy; medycyna, astronomia, matematyka, językoznawstwo i kartografia.

Szwedzi kradną zbiory
W 1626 roku Szwedzi ograbili całą północno-wschodnią Polskę. Ich łupem padła także biblioteka „Hosianum”. Zabrali z niej ponad 2600 książek. Były to rękopisy, inkunabuły i druki z XVI i XVII wieku. Do dziś książki z Braniewa przechowywane są prawie w całości w Uppsali i stanowią cenioną część bogatego europejskiego dziedzictwa intelektualnego.

Wojna i lata powojenne
Druga wojna światowa zniszczyła Braniewo, seminarium duchowne i akademia państwowa w 1945 roku zostały spalone, a w 1960 ich mury rozebrano. Część starych druków została w 1945 roku wywieziona przez Armię Czerwoną do Moskwy. W 1952 zwrócono je Polsce, a 6 lat później — Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.

Cenny księgozbiór
Ocalałe ze zniszczenia fragmenty księgozbioru biblioteki zostały przewiezione do Olsztyna i weszły w skład obecnej biblioteki, w zbiorach której są również stare druki z biblioteki kapituły katedralnej i archiwum biskupiego we Fromborku, z biblioteki kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście i z byłych bibliotek kościelnych Reszla, Barczewa i Ornety. Od 1999 roku Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” koegzystuje z biblioteką Wydziału Teologi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Ćwierć miliona woluminów
W zbiorach bibliotecznych „Hosianum” jest około ćwierć miliona woluminów. Najstarszą książką jest, wydrukowana w Rzymie, pochodząca z 1472 roku księga prawnicza. Wśród najcenniejszych dzieł są m.in. Brewiarz Mikołaja Kopernika z 1494 roku, Historia zdobycia Troi z 1480 roku oraz Pielgrzymka do Ziemi Świętej Michała Radziwiłła. Zbiory biblioteki obejmują ponad 300 inkunabułów i ponad 7,5 tysiąca starodruków. Ze zbiorów „Hosianum” korzystają m.in. alumni seminarium, studenci i pracowni naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Oprawa najstarszego inkunabułu (1472). Fot. ks. Tomasz Garwoliński

Mapa Islandii z atlasu Abrahama Orteliusa (1592). Fot. ks. Tomasz Garwoliński

Srebrzony (odwrócony) superekslibris biskupa Jana Dantyszka (XVI w.). Fot. ks. Tomasz Garwoliński

Zabytkowy księgozbiór biblioteki Hosianum

Mapa naszej części Europy z Kosmografii Ptolemeusza (1486). Fot. ks. Tomasz Garwoliński

Kolorowany inicjał drzeworytowy z Kosmografii Ptolemeusza (1486). Fot. ks. Tomasz Garwoliński

Wpis własnościowy biskupa Marcina Kromera. Fot. Zbiory Biblioteki Hosianum

Herb biskupa Łukasza Watzenrode (koniec XV w.). Fot. ks. Tomasz Garwoliński

Karta tytułowa Polonii autorstwa Marcina Kromera. Fot. Zbiory Biblioteki Hosianum

 

(bsc)

Więcej w biblioteka
Starodruki z Elbląga w Narodowym Zasobie Bibliotecznym

Zabytkowy zbiór Biblioteki Elbląskiej został wpisany do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. To trzecia w kraju kolekcja starodruków. Zbiór powstawał od 1601 roku, kiedy biblioteka została założona w...

Zamknij
RadioOlsztynTV